12.04.2021 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Spála jadrovín a vrtivka orechová

Tak sa nám znovu vrátila zima aj do nížin. Takéto premenlivé počasie sťažuje praktickú realizáciu ochranných zásahov, preto si každý pestovateľ musí zvážiť svoju konkrétnu situáciu a prispôsobiť signalizáciu svojim podmienkam.

Z rovnakého dôvodu je potrebné čítať viaceré signalizačné správy aj spätne, keďže mnohé ošetrenia je možné vykonať aj neskôr ako je uvedené v poslednej správe, pričom opakovanie rovnakých škodlivých organizmov z predošlých správ sa spravidla neuvádza.

U veľkopestovateľov, najmä v lokalitách s potvrdenými výskytmi spály jadrovín, odporúčame preventívny postrek proti tejto bakterióze. V období od pučania do začiatku kvitnutia stromov sa používajú Aliette 80 WG (účinná látky fosetyl) a Kuprikol 50 (účinná látka oxychlorid medi), v čase pred kvitnutím a tesne po odkvitnutí do začiatku rastu plodov Luna Care (účinné látky fluopyram + fosetyl) povolené pre jablone a hrušky. V období počas kvitnutia je povolený do jadrovín biologický prípravok Blossom Protect s účinnou látkou Aureobasidium pullulans. Pre pestovateľov s výskytom tejto choroby je toto ošetrenie v podstate povinným preventívnym opatrením.

Približne 4 roky sa v SR rýchlo šíri neeurópska vrtivka orechová (Rhagoletis completa) pochádzajúca zo Severnej Ameriky, ktorá momentálna už nepatrí medzi karanténnych škodcov. Hlavným hostiteľom vrtivky orechovej sú druhy rodu orech (Juglans).

Celá správa Ing. STANISLAVA BAROKA z ÚKSÚP-u - Odboru ochrany rastlín - je uverejnená v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 15.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down