09.07.2014 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sila línií na trhu

Na Celoslovenské dni poľa spoločnosť Candor Trading prišla s ponukou repiek, ktoré sa podľa Kristíny Nagyovej dostávajú do popredia. Sú to overené hybridy a líniové odrody ako sú napríklad línia ES Alegria, ktorá si stále drží svoje miesto na trhu, novinka pre rok 2014 hybrid ES Lauren a Top novinka v rámci strednej Európy línia Quartz, ktorá svojimi výnosmi hravo dorovnáva výnosy hybridov.

„Celkovo tu predstavujeme z nášho portfólia výber piatich repiek, z toho tri línie a dva hybridy,“ prezradila K. Nagyová, podľa ktorej je zámerom spoločnosti nevydávať sa iba cestou hybridov, ale ponechať si vo svojom portfóliu aj línie. Na trhu kde sa snažia prevládať hybridy veria, že línie budú mať tiež svoje miesto a už teraz svojou kvalitou majú čo ponúknuť.

ES LAUREN patrí do úplne novej skupiny hybridov s označením Top Quality. Na jeho šľachtiteľskom vývoji sa priamo spolupodieľalo prostredníctvom šľachtiteľských staníc v rôznych podmienkach okrem domovského Francúzska aj Nemecko a Poľsko. V uvedených krajinách sa repka pestuje na obrovských plochách a preto sa šľachteniu tohto hybridu venovala značná pozornosť. Výsledkom tejto náročnej práce je skorý až stredne skorý hybrid s vysokou výkonnosťou vo všetkých oblastiach pestovania. Disponuje veľmi vysokým a stabilným výnosom semena, stredne vysokým až vysokým obsahom oleja a veľmi dobrou odolnosťou proti všetkým hubovým chorobám, zvlášť proti Phoma. Rastlina je robustná, silne vetviaca, stredne vysokého až vysokého typu. Má nízku potrebu vlahy pri vzchádzaní a veľmi dobré prezimovanie, čo potvrdzujú aj pozorovania zo zimy 2012.

QUARTZ je novinkou v ponuke líniových odrôd repky. „Je to stredne skorá línia, ktorá v testovaní prekonáva myšlienku, že nad hybridy nie je, pretože dokáže prekonať aj hybridy. Dokazuje to aj testovanie ČZU Praha 2013, kde bola absolútne najlepšou líniovou odrodou v pokusoch – 5,45 t/ha. Tu sa dostala do prvej desiatky testovaných repiek z 30 materiálov,“ uviedla K. Nagyová. Rastlina je stredného vzrastu s bohatým vetvením a veľmi dobrým zdravotným stavom, má vysoký obsah oleja, veľmi dobrú odolnosť na poliehanie. "Je to repka do voza aj do koča pretože dobre znáša aj horšie podmienky pestovania. "

Zaujímavosťou, ktorú K. Nagyová na Dni poľa prezradila je, že spoločnosť ktorá zastupuje hlavne slnečnice, kukurice a repky sa do budúcej sezóny snaží testovať aj odrody bezosinatých a osinatých pšeníc a novinkou je aj jarný ovos čierny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down