17.10.2019 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šírenie afrického moru ošípaných v EÚ - krutá realita s nepriaznivou prognózou

Africký mor ošípaných (AMO) sa stal skutočnou a trvalou hrozbou pre chov ošípaných v Európskej únii, ale i pre populáciu diviakov. Dnes sa veľa chovateľov pýta, či vôbec niekto očakával pred niekoľkými rokmi taký vývoj, či existovala prognóza rizika šírenia AMO na Európskom kontinente.

Určitú neoficiálnu prognózu prezentovali kolegovia v Anglicku v novembri roku 2011, ako súčasť programu výročnej konferencie asociácie veterinárnych lekárov Veľkej Británie, ktorej som sa zúčastnil. Bolo to prekvapivé oznámenie, ale nie zo strany autorov, ktorí sa zaoberajú profesionálne experimentmi s pôvodcami nebezpečných nákaz zvierat a modelovaním ich priebehu vo Veľkej Británii a vo svete. Z minulosti je známy ich model predpovedajúci šírenie slintavky a krívačky v chovoch prasiat a prežúvavcov vo Veľkej Británii v smere prevládajúcich vetrov.
Svoje oznámenie o AMO v roku 2011 koncipovali jednak ako popis priebehu AMO u domácich ošípaných v experimente, a v druhej časti ako predpoveď možného vývoja epidémie v EÚ. Podstatná bola ich skúsenosť s vírusom AMO získaná vo vlastných pokusoch, v ktorých infikovali domáce ošípané izolátmi vírusu AMO pôvodom z Ruska. Boli prekvapení tým, že po experimentálnej infekcii prebieha ochorenie výlučne akútne so stopercentnou úmrtnosťou, bez ohľadu na vek prasiat.
Zdôrazňovali veľmi ťažký priebeh ochorenia s príznakmi vysokej horúčky a výskytom mnohopočetných krvácanín na povrchu tela. Už vtedy vylučovali mierny priebeh ochorenia, ktoré by mohlo infikované prasa prežiť. Za celkom zásadný problém do budúcnosti považovali absenciu komerčne dostupnej vakcíny v EÚ. Upozornili na to, že vývoj účinnej vakcíny a následná komerčná výroba si vyžiadajú približne desať rokov intenzívnej výskumnej činnosti (to znamená do roku 2021).

Anglický model
Predstavený model predpokladaného šírenia AMO v populácii divých ošípaných a tiež v chovoch ošípaných na európskom kontinente vychádzal z analýz údajov dostupných o šírení AMO v Rusku od roku 2007 do roku 2011 a bol prenesený do reálnej mapy Európy so zameraním na členské štáty EÚ. Na prvý pohľad bolo zrejmé, že predpovedajú šírenie AMO z európskej časti územia Ruska západným smerom do Európy, nie do Ázie.

Celý článok od prof. MVDr. Jiřího Smolu, CSc.  z Veterinárnej a farmaceutickej univerzity Brno bude uverejnený v Týždenníku ROĽNÍCKE NOVINY č. 43.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down