27.03.2014 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situácia na Ukrajine a nepriaznivé počasie tlačia ceny pšenice nahor

Obavy z politickej nestability na Kryme a Ukrajine prispeli od februára k postupnému rastu cien pšenice. Informoval o tom server BBC.

Ukrajina patrí k najväčším exportérom pšenice na svete, pričom jedným z kľúčových regiónov jej pestovania je aj Krym. Okrem týchto faktorov sa pod obavy z rastu cien komodity podpísalo aj mrazivé počasie v USA a sucho na územiach niektorých významných producentov pšenice.
Cena pšenice s dodávkou v máji vzrástla v Chicagu na takmer 7 USD (5,09 eura) za bušel (27,2 kg), zatiaľ čo koncom januára sa pohybovala okolo 5,50 USD/bušel. Zatiaľ sa však neobjavili správy, že by súčasná napätá situácia na Ukrajine zasiahla do fyzických dodávok pšenice na trhy.
Ako povedal Nitesh Shah, analytik spoločnosti ETF Securities, "k narušeniu dodávok pšenice z regiónu zatiaľ nedošlo. To však neznamená, že k problémom ani nedôjde," dodal. "Ak sa sankcie rozšíria, prípadné obmedzenia na ruskú pšenicu alebo narušenie dodávok z Ukrajiny by mohli viesť k ďalšiemu rastu cien," uviedol Nitesh Shah.
Podľa viacerých analytikov na komoditnom trhu je však väčším problémom počasie v týchto oblastiach. Podľa nich ceny tlačí nahor aj sucho, ktoré momentálne sužuje Ukrajinu, Rusko, ale aj južné štáty USA.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down