25.10.2021 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situácia v chove ošípaných je nepriaznivá

Z pohľadu chovateľov ošípaných bolo posledné obdobie krajne nepriaznivé, hoci začiatkom roka 2020 sa javilo veľmi priaznivé obdobie a chovatelia sa tešili z priaznivého vývoja.

Ceny jatočných ošípaných boli na úrovni, kedy sa dalo pomýšľať o rozvoji chovu ošípaných po nepriaznivom období, keď po roku 2016 bol tento rok katastrofálne nepriaznivý.

Po veľmi priaznivom období zo začiatku roka 2020 sa chovatelia neskrývane tešili z vývoja cien jatočných ošípaných až do doby, kým sa razantne nezmenili podmienky v neprospech chovu ošípaných pod vplyvom vývoja veľkých hráčov v Európe.
Priaznivejšie obdobie bolo vystriedané veľmi zlým vývojom ceny jatočných ošípaných. Od začiatku roka za veľmi krátke obdobie došlo k prepadu ceny - od prvého týždňa v roku 2020 z 1,60 €/kg živej hmotnosti na 1,10 €/kg ž. h. v 20 týždni, čo bola cena takmer likvidačná. Chovatelia predpokladali, že cena sa po krátkom čase zotaví, ale výskyt afrického moru ošípaných (AMO) v krajinách EÚ a hlavne v Belgicku, Nemecku, Maďarsku a Poľsku zapríčinil, že tomuto predkladanému vývoju nedošlo, ale nabralo opačný smer.

Nastala panika na trhu s bravčovým mäsom, každý sa snažil predať dorastajúce jatočné ošípané, tým nastal pretlak, čo spracovatelia veľmi razantne využili a cena sa dlhodobo pohybovala na úrovni 1,10 € a postupne sa dostala až na hranicu 1,0 € za kg živej hmotnosti, čo bol oproti roku 2019 pokles o 50 centov, t. j. o jednu tretinu.
Tak ako sa menila situácia v druhom polroku k horšiemu, tak sa správali aj chovatelia a intenzívne začali uvažovať o tom, čo s chovom ošípaných - ceny sa neudržali a znova postupne klesali až na hodnotu pod 1,0 € za 1 kg živej hmotnosti, a v nejednom prípade až na úroveň 0,90 € za kg živej hmotnosti. Za týchto podmienok prepad stavov prasníc, ako aj ošípaných celkom rapídne klesal.
Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku – družstvo upozorňoval na túto situáciu Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), že ak neurobíme účinné opatrenia, chov ošípaných na vidieku zanikne, zostanú len veľkí chovatelia, a to prevažne zahraniční. Z vidieka sa postupne vytratí chov ošípaných a na Slovensku bude problém si kúpiť ošípanú na domácu zakáľačku, čo je dlhodobá tradícia zakotvená už desaťročia.

Viac sa dočítate v príspevku MVDr. ANDREJA IMRICHA zo Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku – družstvo - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 43.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down