13.06.2016 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situácia v chove ošípaných je stále kritická

Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku - družstvo (ZCHOS-D) zorganizoval 27. mája na Agrokomplexe v Nitre tretí Chovateľský deň ošípaných. Hlavným zámerom akcie bolo podporiť slovenský chov ošípaných a konzumáciu domácich výrobkov z bravčového mäsa.

Chov ošípaných v druhom polroku 2014, ako aj v roku 2015, naplno postihlo embargo na dovoz potravín zo strany Ruska. Hlboká kríza v sektore spôsobila pokles cien jatočných ošípaných.
„Vlani došlo ešte k väčšiemu prepadu cien než v roku 2014, keď v závere roka klesli hlboko pod 1 euro (z ceny 1,35 eur / kg živej hmotnosti pred embargom). Postupný pokles cien v rámci EÚ na viaceré komodity zaznamenal zvýšený dovoz potravín, vrátane mäsa za nízke ceny. To spôsobilo tlak na ceny jatočných ošípaných zo strany spracovateľov, ktoré boli pre chovateľov ošípaných likvidačné,“ konštatoval predseda ZCHOS-D s tým, že po mnohých rokovaniach s ministrom Ľubomírom Jahnátkom bola chovateľom nakoniec poskytnutá finančná kompenzácia za prepad cien v dôsledku sankcií EÚ voči Rusku a následného embarga na dovoz potravín za rok 2014, a to vo výške 1,5 milióna eur. Tieto prostriedky boli vyplatené v 1. kvartáli 2016.
Ako ďalej uviedol, poskytnutá bola finančná odplata z III. piliera pre chov ošípaných pre rozmnožovacie a šľachtiteľské chovy za dodané podklady pre vypracovanie projektu NPPC vo výške 100 eur na VDJ prasnice a 20 eur na VDJ vo výkrme. Platba sa uskutočnila koncom druhej polovice augusta 2015.
Európska únia riešila dopad embarga v rámci Európy zo strany Ruska na pokles cien mlieka a bravčového mäsa, a pre celú EÚ vyčlenila 450 miliónov eur. Z toho bolo pre ošípané na Slovensku vydelených 600-tisíc eur (cca 20 eur na prasnicu).

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 24.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down