02.11.2015 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situácia v chove ošípaných je zlá, pomôcť môže nižšia DPH

Aktuálna situácia v sektore chovu ošípaných na Slovensku, respektíve v celej EÚ, je následkom výpadku exportu do Ruska zlá, pričom realizačné ceny sú pod výrobnými nákladmi. Uviedol to Rastislav Slocík, predseda družstva Agrospol Boľkovce v Lučeneckom okrese, ktoré je najväčším slovenským chovateľom ošípaných.

"Bez zásahu a pomoci štátu, ktorá nám bola poskytnutá aj tento rok, by určite došlo k ďalšiemu znižovaniu stavov ošípaných a znižovaniu zamestnanosti v poľnohospodárskych podnikoch," konštatoval.
Čiastočnou pomocou slovenským chovateľom by podľa jeho vyjadrenia malo byť zníženie DPH na základné potraviny, kde je zahrnuté i čerstvé a chladené bravčové mäso. "Bolo by však dobré, keby sa zníženie DPH týkalo aj živých ošípaných tak, ako to urobili pred časom v Maďarsku," priblížil Slocík s tým, že v opačnom prípade môže byť toto opatrenie kontraproduktívne. "Hrozilo by dokonca, že tí slovenskí odberatelia, ktorí od nás stále odoberajú ošípané, by ich začali dovážať zo zahraničia, keďže by to pre nich bolo výhodnejšie. Od nás by totiž kupovali ošípané s 20-% DPH a museli by vyskladňovať mäso s 10-% DPH," vysvetlil predseda a dodal, že do vyrovnania nadmerného odpočtu DPH by tak mali odberatelia zakaždým výpadok v príjmoch.
"My, chovatelia, preto rokujeme s ministerstvom pôdohospodárstva a aj s ministerstvom financií a snažíme sa, aby do zoznamu tovarov so zníženou DPH boli zaradené tiež živé ošípané a celkovo živé zvieratá. Zrejme to nebude možné od 1. januára 2016, ale chceli by sme, aby sa tak stalo čím skôr," uzavrel Slocík.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down