16.08.2016 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sivočierne zdureniny na kukurici...

Takmer každým rokom sa viac či menej vyskytuje poškodenie kukurice sneťou kukuričnou. Vyskytuje sa vo veľkovýrobných podmienkach aj pri pestovaní v záhradkách.

V tomto premenlivom, ale vcelku lokálne veľmi vlhkom roku, mala ideálne podmienky, a tak jej výskyty môžu dosiahnuť vyššiu intenzitu, i keď nie silnú. Na všetkých nadzemných častiach spôsobuje vznik zdurenín (hálok) do veľkosti päste s tuhou šedobielou pokožkou. Po jej roztrhnutí sa uvoľňuje veľké množstvo čiernych, najprv mazľavých, neskôr prašných spór. Spóry môžu infikovať najmä mladé rastúce pletivo. Podľa vývojového štádia sa podnieti rôzna tvorba hálok. Novovytvorené spóry môžu spôsobovať infekciu až v ďalšom roku. Na povrchu pôdy prežívajú až 3 roky, zaorané sú infekcieschopné spravidla iba 1 rok. Skoré poškodenia bývajú vyvolané predchádzajúcim napadnutím zunčavkou jačmennou. Listy môžu byť infikované do začiatku vysúvania metliny, šúľky až do konca kvitnutia. Vyššie napadnutie býva najmä v suchých rokoch, najmä keď po spomalenom raste nastane intenzívny vývoj. Výskyty závisia aj od polohy pozemku, zvyšujú ho husté porasty a minimálne spracovanie pôdy.

V ochrane proti sneti, ale aj chorobám vzchádzajúcich rastlinách sú veľmi účinné agrotechnické opatrenia, ako je striedanie plodín (hlavne vylúčenie viacročného monokultúrneho pestovania kukurice po sebe), dostatočné hnojenie draslíkom, nie príliš hlboká a nie veľmi skorá sejba, prípadne vhodná závlaha do obdobia kvitnutia. Výber odolných odrôd je tiež dôležitý. Avšak najdôležitejšie je dokonalé zapravenie všetkých pozberových zvyškov do pôdy hlbokou jesennou orbou. Z priamej chemickej ochrany nie sú povolené žiadne prípravky. Morenie povolenými prípravkami proti hubovým chorobám účinkuje proti sneti veľmi málo, pretože sneť môže infikovať kukuricu počas celej vegetácie. Na zabránenie šírenia sneti je možné, najmä na malých výmerách, odstraňovať snetivé hálky pred ich rozpadom, pričom ich zaorávanie po zbere je takisto účinným opatrením. Vhodné je tiež prerušenie pestovania kukurice na tom istom pozemku aspoň na 2 - 3 roky.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down