12.12.2017 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škodcovia skladovaných plodín (II.)

V období skladovania rastlinných produktov môžu poľnohospodári okrem iných škodcov pozorovať výskyt švába obyčajného a rusa domového. Oba druhy švábov patria k veľmi obtiažnemu hmyzu. Ochrana proti nim si často vyžaduje náročné systémové opatrenia.

Šváb obyčajný (Blatta orientalis L.) je v našich podmienkach veľmi rozšíreným a rovnako škodlivým druhom ako rus domový (Blattella germanica L.).
Pre švába obyčajného je typický intenzívny zápach. Šváb obyčajný je kozmopolitným druhom, ktorý znečisťuje potraviny rastlinného i živočíšneho pôvodu. Požiera dokonca aj látky, ktoré obsahujú celulózu. Typické sú silné hryzadlá, vďaka ktorým dokáže zničiť tvrdé produkty. Vyskytuje sa aj v skleníkoch, kde jeho prítomnosť môžu dokázať požerky na mladých rastlinách alebo kvetoch. Napadnuté substráty škodca znehodnotí nielen zápachom, ale aj výskytom mŕtvych jedincov. Dospelé jedince sa vyznačujú tmavohnedým sfarbením, krovky u samcov sú hnedé s načervenalou žilnatinou. Pre samičky sú typické jednofarebné krovky. Samička švába obyčajného kladie v priemere asi 100 vajíčok počas roka. Larvy sa v priebehu svojho života zvliekajú asi šesťkrát. Vývoj jednej generácie trvá až 4 roky, avšak pri vhodných podmienkach (teplota prostredia nad 25 °C) môže vývoj jednej generácie prebehnúť za rok. Šváb je nočným živočíchom; počas dňa sa skrýva na temných miestach. Dokáže prenášať rôzne druhy chorôb. Rus domový, ktorého zápach nie je taký intenzívny, škodí rovnako ako šváb obyčajný. Aj tento škodca znehodnocuje potraviny svojimi výkalmi. Na rozdiel od švába obyčajného, ak sa rus domový premnoží napríklad v obchode s potravinami, môže byť bežne pozorovaný v regáloch s tovarom aj počas dňa.

Viac k téme, ako aj o preventívnych opatreniach proti tomuto hmyzu sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 50.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down