02.12.2021 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škodlivá vrtivka - Rhagoletis fausta

Ďalším, doteraz nezisteným škodcom v podmienkach Európskej únie z rodu Rhagoletis, je Rhagoletis fausta. Uvedená vrtivka sa vyvíja v plodoch rastlín z rodu Prunus.

Hlavnými hostiteľmi sú čerešňa vtáčia a čerešňa višňová, slivka japonská, čremcha neskorá, čremcha červená a Prunus emarginata. Pôvodnou oblasťou výskytu je Severná Amerika.

Dospelce sú 3 - 4 mm dlhé, na priesvitných krídlach majú tmavé priečne pásiky, pričom na ich špici je typická kresba pripomínajúca písmeno F. Môžu žiť po dobu 40 dní. Vajíčka, ktoré sú kladené pod šupku plodov hostiteľských rastlín, sú belavé. Liahnutie prebieha od konca jari až do konca júna. Vývin bielych a beznohých lariev trvá 2 - 5 týždňov, pričom počas tohto obdobia sa larvy živia dozrievajúcim plodom. Po tomto období larvy opúšťajú plod a kuklia sa v pôde pod hostiteľom, kde prezimujú. Škodca má jednu generáciu za rok.

Dospelé jedince, rovnako ako aj larvy Rhagoletis fausta si možno v praxi zameniť s inými druhmi vrtiviek. Pozorovacím znakom môže byť kresba na vrcholovej časti krídla v tvare písmena F pri dospelých jedincoch.

Pri kontrole sa hľadajú drobné vpichy, ktoré vznikajú na miestach kladenia vajíčok, okolo ktorých obvykle dochádza k zafarbeniu šupky. Vývoj lariev sa na plodoch môže okrem zmien vo farbe prejaviť aj mäknutím pletiva. Plody môžu byť sekundárne napadnuté aj ďalšími patogénmi. Takto napadnuté plody sú znehodnotené a môže nastať ich opad.

Škodca je schopný lietať iba na krátke vzdialenosti. Dlhšie vzdialenosti však dokáže prekonávať vďaka ľudskej činnosti, ako je napr. transport napadnutých plodov. Rovnako sa však môže šíriť aj v štádiu kukly, ktorá by bola v pôde (napr. v prípade koreňového balu rastlín).

Prieskum na tohto škodcu vykonávajú rastlinolekárski inšpektori ÚKSÚP-u už niekoľko rokov, doteraz nebol na území Slovenska zistený. Rhagoletis fausta môže byť monitorovaný pomocou žltých lepových lapačov, ktoré odchytávajú obe pohlavia. V prípade podozrenia na výskyt tohto škodcu je nevyhnutné kontaktovať ÚKSÚP, a to telefonicky na čísle 02/59 88 03 45, e-mailom na ochrana@uksup.sk, alebo písomne na adresu: Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave, Odbor ochrany rastlín, Matúškova 21, 833 16 Bratislava. V prípade potvrdenia výskytu vydáva ÚKSÚP prísne rastlinolekárske opatrenia, ktorých cieľom je eradikovať tohto karanténneho škodcu EÚ.

Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down