13.07.2018 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škola hrou: deti na pracovisku NPPC v Nitre

Po minuloročnom úspešnom založení spolupráce medzi Odborom výživy - VÚŽV Nitra - NPPC a Materskou školou MŠ Párovská v Nitre, v predškolskej výchove formou zážitkového učenia a praktických skúseností, usporiadali 11. júna pracovníci Odboru výživy v spolupráci s Mgr. P. Horváthovou - Školu hrou.

NITRA. Témou boli domáce a voľne žijúce zvieratá, ich životné nároky a potrava vo vzťahu k živočíšnej výrobe a samotný význam chovu zvierat.
Deti mali možnosť vidieť jednotlivé druhy tradičných hospodárskych zvierat, ako aj raticovej zveri - losa, jeleňa, srnca, dozvedeli sa, čím farmár kŕmi zvieratá a ako sa treba o ne starať. Mali možnosť privoňať si ku krmivám, spoznať vôňu siláže a vôňu sena, naučiť sa rozpoznávať zrná základných obilnín, ktoré slúžia nielen na výrobu múky a chleba, ale aj na kŕmenie zvierat.
Deti sa dozvedeli o „ceste“, ktorú musí mäso alebo mlieko absolvovať - od zvieraťa až kým sa dostane na náš tanier a ďalej o zdravom stravovaní ľudí - aby videli aj iný „rozmer“ potravín. Primerane ich veku, predchádzajúcim vedomostiam a schopnostiam, prijímali nové informácie, diskutovali s pracovníkmi Odboru výživy - VÚŽV Nitra nielen o zdravotnom aspekte, ale aj o environmentálnom vplyve pestovania rastlín a chovu zvierat. Na problematiku nazerali aj z environmentálnej či etickej stránky. Deti diskutovali tiež na tému, kto čo doma alebo u starkej na dedine chová a aký úžitok máme z ktorého zvieraťa.
V súčasnej dobe, keď mestské obyvateľstvo nakupuje mlieko, syry, mäso a ďalšie produkty živočíšnej výroby v supermarketoch, pričom sa strácajú informácie a spätosť s farmárom, ktorý produkty vyrobil, deti z MŠ Párovská vedomostne obstáli veľmi dobre. Rozhovor so škôlkarmi počas školy hrou na NPPC si prišiel nahrať aj rozhlas RTVS.
Tento príspevok bol vytvorený realizáciou projektu BELNUZ č. 26220120052, na základe podpory operačného programu Výskum a vývoj financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

MATÚŠ RAJSKÝ, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum
Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down