06.03.2023 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skupinový chov prasiat v pôrodných kotercoch

Chovateľ prasníc Florian Hoenmanns-Leurs vsadil na skupinový chov prasníc a ciciakov aj v pôrodnici. Tento spôsob chovu mu vyhovuje.

Tri prasnice ležia driemajúc pri stenách maštale. Prasiatka sa preháňajú a motajú okolo nich, ďalšie sa vrátili do svojho pôrodného koterca, ktorý susedí s týmto priestorom určeným pre pohyb. „Naše prasnice sú veľmi uvoľnené“, hovorí Florian Hoenmanns-Leurs, 26 -ročný mladý chovateľ z nemeckého Tönisbergu, regiónu Dolného Porýnia (Niederrhein), ktorý obhospodaruje farmu spolu so svojim otcom Johannesom.
Už v roku 2017 si farma nechala vypracovať emisnú správu pre novostavbu. „Nechali sme si zámerne s plánovaním načas, lebo bolo zrejmé, že s chovom prasníc to nebude žiadny „bežný biznis“, pretože nároky a požiadavky neustále rastú, hovorí Florian Hoenmanns-Leurs. V júni 2020 sa začalo so stavbou. Súčasne sa zvyšoval aj počet prasníc v stáde na 320 kusov. „Zvažovali sme, ako by mal vyzerať systém ustajnenia budúcnosti pre prasnice a prasiatka. Od začiatku bolo jasné, že viac pohybu pre prasnice v pôrodnici musí byť nutnosťou,“ uviedol chovateľ. Pri výskume a prehliadke rôznych systémov narazil na systém so skupinami ciciakov. „Pokiaľ ide o voľný pôrod, stále som skeptický. Pohyb pre prasnice a prasiatka v skupinách som si však vedel dobre predstaviť“.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 10.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down