27.11.2013 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skúsenosti pretavené do techniky

Strojom na spracovanie pôdy bola na výstave Agritechnica 2013 venovaná plocha v niekoľkých pavilónoch. V jednom z nich sa nachádzala aj expozícia firmy Vogel & Noot. História spoločnosti Vogel & Noot je naozaj bohatá. Už viac ako 140 rokov sa venujú výrobe strojov na spracovanie pôdy, pričom neodmysliteľnou súčasťou po celý ten čas je i pluh. V roku 1872 začínali s jedným skujňovacím hámrom, jedným bucharom a jednou valcovňou plechov, pomocou ktorých vyrábali prvé rýle a lopaty. Dnes vyrábajú modernú poľnohospodársku techniku zameranú na spracovanie pôdy, sejbu ale i chemickú ochranu.

Pre zahraničné trhy

Novinka v sortimente strojov Vogel & Noot zameraných na spracovanie pôdy nesie označenie TerraMaxx 800. Je to kultivátor so záberom 8 metrov prispôsobený svojou konštrukciou pre veľké plošné výkony. Princíp práce tohto stroja je založený na urovnávaní pôdy pomocou smyku s následným prekyprením pomocou radličiek, ktoré sú umiestnené v niekoľkých radách za sebou a spätným utužením pomocou valcov, ktoré sú vymeniteľné. Cieľovou destináciou kultivátora TerraMaxx 800 sú zahraničné trhy, ako napríklad Rusko, kde výrobca plánuje umiestniť značnú časť svojej produkcie. Aj napriek záberu osem metrov je jeho transport po verejných komunikáciách pohodlný, z pracovnej do transportnej polohy sa pomocou hydrauliky kultivátor zloží do šírky nepresahujúcej tri metre.

Rozrástol sa i sortiment sejačiek

Ďalšou novinkou v portfóliu spoločnosti Vogel & Noot je nová mechanická sejačka ProfiDrill.  Vyrába sa dvoch prevedenia, A a D a v dvoch záberoch, 3 a 4 metre. Sejačky ProfiDrill A pracujú v agregácii s rotačnými bránami a sejačky ProfiDrill D sú vyrábané ako ťahané verzie s kolesami. Vývoj a výroba nových mechanických sejačiek prebiehala plne pod taktovkou materskej spoločnosti Vogel & Noot. K pneumatickým sejačkám MasterDrill, tak pribudli nové mechanické sejačky ProfiDrill. Výhodou mechanických sejačiek je jednoduchosť ovládania, spoľahlivá prevádzka, univerzálnosť, ktorá pramení z možnosti vysievať všetky klasické i drobné osivá a v neposlednom rade je to cenová dostupnosť. Univerzálnosť mechanických sejačiek je ďalej docielená variantným spôsobom nastavenia prevodov. K dispozícii sú dve možnosti nastavenia, cez Norton prevodovku alebo pomocou bezstupňovej prevodovky. Dvojkotúčové výsevné jednotky vyrobené z nehrdzavejúcej ocele s prítlačnými kladkami so zavlačovačmi, sú zhodné s jednotkami použitými na pneumatických sejačkách MasterDrill. Možno so sejačkou ProfiDrill pracovať aj v režime koľajových riadkov. Systém koľajových riadkov je v tomto prípade podstatne zjednodušený a funguje na  princípe mechanického zabránenia výsevu v koľajových riadkoch. Nastavenie výsevku sa realizuje pomocou riadiacej jednotky Drillmat III, ktorá môže byť umiestnená v kabíne traktora. Tieto riadiace jednotky sa na strojoch Vogel & Noot osvedčili, sú súčasťou strojov už pätnásť rokov.

Celý článok nájdete v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č.50

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down