29.11.2022 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škvrnitosť na jahodových listoch...

Na jahodách sa vyskytujú dve škvrnitosti listov, a to biela a fialová. Možno ich nájsť hlavne na jahodách rastúcich voľne v prírode; v porastoch pestovaných jahôd je ich výskyt výnimočný. Pre obe sú na šírenie najvhodnejšie vlhkejšie a chladnejšie polohy.

Častejšie sa vyskytuje biela škvrnitosť. Na listoch vznikajú okrúhle tmavo lemované škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú. Niekedy susediace škvrny navzájom splývajú, no priemer jednej býva maximálne 3 - 4 mm. Ich stred nakoniec odumiera, pričom nadobúda biele sfarbenie. Pri väčšom počte škvŕn môžu postihnuté listy usychať a odumierať.
Pri fialovej škvrnitosti, ktorá je oveľa zriedkavejšia, vznikajú na listoch nepravidelné, pomerne veľké fialovočervené škvrny, ktoré môžu pokryť väčšiu časť listu. Ich stredy neskoršie hnednú, no nikdy sa nesfarbujú do biela. Silnejšie napadnuté listy odumierajú. Pri oboch chorobách sa po prezimovaní tvoria na škvrnách plodničky s výtrusmi, ktoré sú hlavným zdrojom jarnej infekcie.

Na ochranu proti uvedeným chorobám zväčša postačuje mechanická likvidácia napadnutých a všetkých suchých listov, čím obmedzíme množstvo prezimujúcich štádií húb. Pri väčšom výskyte možno odporučiť skosenie listov po zbere, ktoré často záhradkári robia, ale význam má najmä v prípade likvidácie výskytu nejakej choroby, ktorú chceme mechanicky obmedziť pre ďalší rok. Pri opakovaných silných výskytoch a počas dlhšie trvajúceho vlhkejšieho obdobia možno použiť aj chemickú ochranu.
Rastliny sa ošetrujú až po zbere, zvyčajne v auguste, pričom ale ošetrenie nemá opodstatnenie v suchom a teplom počasí. Povolené sú prípravky iba proti bielej škvrnitosti, ktorými sú Askon (účinné látky azoxystrobin + difenoconazole, aj v malospotrebiteľskom balení – MB), Signum (účinné látky boscalid + pyraclostrobin, aj MB) a Flowbrix (účinná látka oxychlorid medi). Stálerodiace a mesačné odrody sa nesmú ošetrovať.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down