30.09.2014 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škvrnitosti orechových listov...

Na orechoch sa vyskytuje viacero chorôb, ktoré spôsobujú na listoch tvorbu škvŕn. Najznámejšou a hospodársky najvýznamnejšou chorobou orecha je antraknóza listov orecha spôsobovaná hubou Gnomonia leptostyla. Napáda len orechy.

Prvé príznaky sa objavujú na jar na listoch ako malé žlté, neskôr väčšie hnedé škvrny, ktoré bývajú tmavšie lemované tmavočerveným pletivom. Najčastejšie sú umiestnené okolo stredovej listovej žily alebo iných hrubších žíl. Ich veľkosť dosahuje 3 - 5 mm. Na listových žilách sú škvrny nesymetrické, 0,5 - 1 cm dlhé. Na listových stopkách sú škvrny najväčšie, a to až 2 cm dlhé. V ďalšom priebehu vegetácie sa škvrny objavujú aj na povrchu zelenej šupky plodov s veľkosťou 2 - 6 mm, ako aj dreve letorastov, kde dosahujú dĺžku 0,5 - 2 cm. Škvrny postupne splývajú, silnejšie postihnuté listy môžu už koncom leta predčasne opadnúť. To má za následok nielen horšie dozrievanie plodov, ale aj vyzrievanie dreva, ktoré je potom náchylnejšie na poškodenie zimnými mrazmi.
Huba prezimuje na opadaných listoch. Pre rýchle a včasné šírenie infekcie je potrebná veľmi vysoká vzdušná vlhkosť (najlepšie 100 %) a časté zrážky. Teploty nie sú príliš rozhodujúce, optimum je skôr nižšie, okolo 18 °C. V bežnej praxi značne kolíše náchylnosť jednotlivých stromov, pričom však zámerné využitie odolnejších jedincov je značne komplikované. V tomto roku podmienky neboli vhodné približne do konca júla, v ďalšom období však pokračovalo daždivé počasie približne do polovice septembra, čo umožnilo vytvorenie viditeľných príznakov takmer na všetkých stromoch vo všetkých oblastiach.

Iným typom škvrnitosti je biela škvrnitosť orecha spôsobovaná hubou Microstoma juglandis. Vyskytuje sa prakticky všade, avšak v tak nízkej intenzite, že je skôr raritou. Postihuje v podstate iba listy, na ktorých spôsobuje pomerne veľké žltozelené slabo vyduté škvrny, na ktorých rube je biely, takmer súvislý biely povlak výtrusov. Len zriedkavo možno nájsť silnejšie napadnuté listy s viacerými škvrnami naraz. Celkom výnimočne napáda aj plody, na ktorých škvrny černejú.

Ochranou proti obom chorobám je najmä dôkladná likvidácia opadaných listov ešte pred začiatkom zimy. Chemická ochrana je možná iba proti antraknóze listov orecha, aj to iba v škôlkach, prípadne v mladých porastoch. Povolený je prípravok Kuprikol 50, ktorý sa používa prvýkrát pri pučaní (pred kvitnutím) a 1- až 2-krát po odkvitnutí v 10- až 14-dňových intervaloch. Ošetrovanie má význam iba za daždivého počasia. Prvé ošetrenie pri pučaní tlmí výskyt aj baktériovej škvrnitosti orecha spôsobovanej baktériami Xanthomonas juglandis.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP – OOR

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down