16.10.2014 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slováci mali vlani najvyššie výdavky na bývanie, energie a potraviny

Až 60 % z celkových výdavkov vynakladá slovenská domácnosť na bývanie, energie, potraviny, ale aj na dane a splátky z pôžičiek. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR za minulý rok.

Hrubý mesačný príjem slovenskej domácnosti bez detí vlani predstavoval 507 eur na osobu na mesiac. V prípade klasickej štvorčlennej rodiny hrubý príjem na jedného člena predstavoval mesačne 357 eur. "Hrubé peňažné výdavky bezdetnej domácnosti dosahovali vlani 429 eur na osobu na mesiac. Domácnosť s dvoma nezaopatrenými deťmi dosahovala výdavky na osobu vo výške 325 eur mesačne," vyčíslila analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Najviac finančných prostriedkov pritom slovenské domácnosti vynakladali na bývanie, energie, či potraviny. Ako ukázala analýza, domácnosť bez detí vlani minula približne pätinu svojich financií na potraviny a nealkoholické nápoje, ďalšia pätina smerovala na bývanie a energie a takmer pätinový podiel si vyslúžili výdavky na dane, sociálne, či zdravotné poistenie, alebo na splátky pôžičiek.
Štruktúra výdavkov domácností s dvoma nezaopatrenými deťmi je podobná, ale nie úplne identická. "Až štvrtinu celkových výdavkov takejto domácnosti tvoria ostatné hrubé výdavky, teda dane, poistky či pôžičky. Podobne ako pri domácnosti bez detí, aj v prípade rodiny s dvoma deťmi pätinu výdavkov predstavujú výdavky na potraviny a nealkoholické nápoje," doplnila Glasová.
Zároveň uviedla, že jedlo a pitie pre jedného člena takejto rodiny vyšlo vlani približne na 60 eur mesačne. "Výdavky na bývanie a energie nerastú priamo úmerne so zvyšujúcim sa počtom členov domácnosti. V prípade rodiny s dvoma deťmi preto bývanie ukrajuje 15 % z celkovej hodnoty rodinných výdavkov. V absolútnom vyjadrení ide o sumu necelých 50 eur na hlavu za mesiac," skonštatovala analytička.
Z hľadiska štruktúry potravinových výdavkov, ľudia vlani míňali najviac peňazí na mäsové výrobky, chlieb, obilniny a mliečne a syrové výrobky.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down