12.06.2014 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenské výrobky z ovčieho mlieka sú bezpečné, podliehajú kontrolám

Slovenské výrobky z ovčieho mlieka podliehajú pravidelnej kontrole a sú nielen kvalitné, ale aj bezpečné. Konštatoval to po rokovaní s ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefom Bírešom predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

Ako ďalej informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec, podľa Štatistického úradu SR bolo na konci minulého roka v chovoch v SR takmer 400.000 oviec, ale pred sociálno-ekonomickou transformáciou ich bolo viac ako 620.000 kusov. Odborníci však odhadujú slovenský chovateľský potenciál dokonca až na milión kusov.
Ide teda o dôležitý sektor živočíšnej výroby, ktorý má rastový potenciál a môže pozitívne vplývať aj na agrárnu a vidiecku zamestnanosť. "Na to však potrebuje primeraný odbyt svojej produkcie, ktorý v našich podmienkach nie je jednoduchý," uviedol Semančík.
"Tradične komplikovane sa speňažuje vlna a lepšie by mohli byť aj príjmy za mäso, ale to by si obyvatelia Slovenska museli spomenúť na svoje korene a zvýšiť spotrebu ovčieho, baranieho a jahňacieho mäsa. Jej súčasná ročná úroveň 0,14 kilogramu (kg) na obyvateľa je veľmi nízka, čo však neznamená, že by nemohla v budúcnosti stúpať."
Ovčiarsky sektor podľa slov predsedu SPPK najviac ťaží zo speňažovania mlieka a výrobkov z neho. Slovensko ročne vyprodukuje vyše 11.000 ton tejto suroviny, z čoho sa približne 1000 ton realizuje formou samozásobenia. "Na Slovensku sa ovčie mlieko spracováva prevažne na ovčí hrudkový syr, ktorý je surovinou pre výrobu bryndze," konštatoval Semančík.
Zdôraznil, že chovatelia si sami nechávajú dvakrát mesačne analyzovať vzorky a veľká väčšina vykonaných kontrol potvrdzuje kvalitu ich produkcie. "Upozorňujeme preto spotrebiteľov, že pri kúpe ovčích výrobkov od serióznych producentov nie sú vystavení väčšiemu riziku ako pri nakupovaní ktorýchkoľvek iných potravín, pričom ich výživová hodnota je nespochybniteľná," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down