06.05.2020 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenskí chovatelia rýb pre koronavírus evidujú pokles odbytu

Slovenskí chovatelia rýb zaznamenávajú v súvislosti s koronakrízou pokles domáceho odbytu rýb a významný pokles dopytu po svojich produktoch z krajín Európskej únie (EÚ). Informovalo o tom Združenie chovateľov rýb na Slovensku (ZCHRS).

"Od začiatku krízy sme zaznamenali zníženie odbytu produktov našich rybárov približne o 30 až 40 %," povedal Milan Mazáň, výkonný riaditeľ ZCHRS. Najvýraznejšie sa to podľa neho ukázalo v období veľkonočných sviatkov a tento stav pretrváva dodnes.
Podľa Martina Vaľa, chovateľa nížinných druhov rýb na východnom Slovensku, je nevyhnutné, aby sektor rybárstva a akvakultúry na Slovensku bol Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podporovaný viac, ako to bolo doposiaľ.
"V okolitých krajinách je bežné, že chovateľom rýb štát pomáha rôznymi nástrojmi znižovať náklady na výrobu rýb a vytvárať im tak podmienky na ich rozvoj. Ryby patria medzi hospodárske zvieratá, a tak je na škodu veci, že slovenskí rybári od roku 2012 nedostali od štátu žiadnu pomoc. Naša konkurencieschopnosť v produkcii rýb je medzi krajinami EÚ veľmi nízka," povedal Vaľo.
ZCHRS v súčasnosti tvorí 30 členov, pričom produkcia členov združenia tvorí viac ako 75 % z celkovej produkcie rýb na Slovensku. Ročne sa na Slovensku vylovia viac ako 2 milióny kilogramov rýb, pričom dominantnými rybami sú pstruh dúhový a tradičný kapor.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down