26.09.2019 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenskí poľnohospodári a potravinári majú ambíciu etablovať sa na ruskom trhu

Slovenskí poľnohospodári a potravinári chcú vyvážať viac na zahraničné trhy. V budúcnosti majú ambíciu etablovať sa aj na ruskom trhu. Pre TASR to uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Agrárna komora Slovenska (AKS) zároveň podotkla, že presadenie slovenských agropotravinárov na ruskom trhu nebude jednoduché.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) je v súčasnosti na pracovnej ceste v Moskve, kde ju okrem iného čaká rokovanie s ruským ministerstvom poľnohospodárstva. Agrorezort zároveň organizuje prezentačný deň pre slovenských potravinárov s ruskými obchodnými reťazcami. Ministerka by sa mala zúčastniť aj na výstave WorldFood Moscow, kde bude mať zastúpenie aj Slovensko.
Hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tejto súvislosti poukázala na skutočnosť, že naďalej platí embargo na dovoz vybraných potravín z Európskej únie (EÚ) do Ruskej federácie a naopak. Aj preto musia podľa jej slov slovenskí výrobcovia počkať, ako sa situácia vo vzájomnom obchodovaní v budúcnosti vyvinie.
Presadenie slovenských agropotravinárov na ruskom trhu bude podľa predsedníčky AKS Heleny Patasiovej veľmi ťažké, keďže od transformácie poľnohospodárskych podnikov sa obchodné vzťahy udržiavali len vo výnimočných prípadoch. "Základné poľnohospodárske komodity rastlinného pôvodu pre potravinárske účely by sa mohli vyvážať, tak ako sa teraz vyváža v rámci EÚ. Je na škodu veci, že sa nevyváža s pridanou hodnotou, teda spracovaná," podotkla.
Zároveň zdôraznila, že budúcnosť vzájomných slovensko-ruských vzťahov v tejto oblasti bude závisieť aj od toho, čo potrebuje ruský trh a či to budú vedieť slovenské podnikateľské subjekty vyrábať. "Rusko môže ponúknuť hnojivá, ktoré sú určite lacnejšie ako tie, ktoré sú teraz k dispozícii. Možno, že sa budú tvoriť barterové obchody na serióznych obchodných vzťahoch, alebo sa založia spoločné podniky," naznačila Patasiová.
Napriek snahám o vývoz potravín na zahraničné trhy však ostáva pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov naďalej prioritou číslo jeden stabilizácia domáceho trhu a vyššia podpora domácich výrobcov. "Oživenie potravinárskeho spracovateľského priemyslu prinesie tak žiadané zvýšenie potravinovej sebestačnosti SR v základných potravinách a zníženie enormných dovozov potravín zo zahraničia na domáci trh," priblížil podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Marián Šolty.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down