03.07.2016 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenskí poľnohospodári už začali zberať úrodu hustosiatych obilnín

Slovenskí poľnohospodári už začali zberať úrodu hustosiatych obilnín. Uviedla to dnes pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Žatva na niektorých miestach Slovenska podľa jej informácií odštartovala už 26. júna. "Medzi prvé oblasti, ktoré začali kosiť obilie patria oblasti Galanty a Dunajskej Stredy," spresnila.
Prvé výsledky v množstve pozbieraného obilia sú podľa nej nadpriemerné, čo čiastočne kompenzuje nízke nákupné ceny. Poľnohospodári zberajú nielen kŕmne obilie, ale aj obilie určené na potravinárske účely.
Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Trnave podľa Holéciovej informovala, že k 1. júlu 2016 už väčšina poľnohospodárskych subjektov robí žatvu repky ozimnej, aj jačmeňa ozimného. "V zvyšných subjektoch je zber úrody naplánovaný na najbližšie dni. Poľnohospodári dúfajú, že priaznivé počasie umožní zber všetkých plodín v optimálnom termíne a v dobrej kvalite. Zároveň veria, že sa im ich podarí zobchodovať za spravodlivé výkupné ceny," doplnila.
"Vzhľadom na geografické podmienky sa budú v ďalších dňoch a týždňoch k poľnohospodárom z južných oblastí krajiny postupne pridávať vyššie položené regióny," dodala hovorkyňa SPPK.
Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok (1.7.) informoval, že tohtoročná úroda obilnín v SR by mala byť medziročne vyššia. "Na základe výsledkov odhadov úrody vybraných poľnohospodárskych plodín k 20. júnu 2016 očakávame u hustosiatych obilnín úrodu vyššiu o 3,4 %, čo je nárast o 97.300 ton," spresnili štatistici.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down