Slovenskí včelári označujú rok 2015 za úspešný

Slovenský zväz včelárov (SZV), ktorý je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), hodnotí rok 2015 ako nadpriemerný. Slovenských spotrebiteľov ubezpečuje, že domáceho medu bude na trhu dostatok. TASR o tom informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Včelári sa po niekoľkých medovo menej úrodných rokoch konečne dočkali lepšej sezóny a v porovnaní s vlaňajšou majú medu viac. O úspešnom roku však nemôžu hovoriť včelári z juhu Slovenska, ktorých pre nepriaznivé počasie sklamala repka, agát a slnečnica. Lepšie sa darilo včelárom v zalesnených oblastiach s výskytom medovice. „V celkovom objeme produkcie medu hodnotíme rok 2015 ako nadpriemerný a domáceho medu bude na trhu dostatok,“ konštatoval predseda SZV Ľudovít Gál.
Podľa včelárov sa ukazuje, že aktuálne vysievané hybridné osivá nie sú veľmi atraktívnou včelou pastvou, výnosy medu z takýchto porastov sú totiž čoraz nižšie.
Slovenské včelárstvo sa podľa Holéciovej momentálne nachádza vo veľmi dobrej kondícii, pretože aj s finančnou pomocou štátu a EÚ sa ho podarilo dostať z krízy. Odvetvie je v očiach verejnosti atraktívne a láka ho stále viac a viac mladých ľudí. Štatistiky hovoria, že v tomto roku sa včelárstvu venovalo viac ako 17.000 ľudí a zazimovali takmer 270.000 včelstiev.
Fakt, že slovenský med, peľ, ale aj medovina nesú punc najvyššej kvality, sa opäť potvrdil na svetových súťažiach Apimondie v Južnej Kórei, kde bola Slovenská republika so ziskom 12 medailí jednou z najúspešnejších krajín sveta.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *