26.09.2016 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenskí včelári vyprodukovali takmer o polovicu menej medu ako vlani

Tohtoročná sezóna nebola pre včelárov príliš priaznivá. Výnosy medu na Slovensku klesli oproti nadpriemerne úrodnej vlaňajšej sezóne takmer o polovicu. Pod úbytok sa podpísalo najmä nepriaznivé počasie.

"Jarné výrazné ochladenie spôsobilo zníženie produkcie kvetového medu, spoločne s nadmerným dažďom ovplyvnil mráz aj produkciu lesného medu. Na území Liptova omrzli porasty maliny, takže malinová znáška vypadla," povedala pre TASR vedúca Ústavu včelárstva v Liptovskom Hrádku Tatiana Čermáková.
Avšak nie všetky slovenské regióny zaznamenali podľa nej nízke výnosy medu. "V rámci Slovenskej republiky sú veľmi veľké regionálne rozdiely, ale vo všeobecnosti produkcia medu skutočne poklesla," doplnila. Bežní spotrebitelia by sa o kúpu "tekutého zlata" mali zaujímať v auguste na konci včelárskej sezóny. Ak si ho nekúpili v lete, v súčasnosti sa môže stať, že sa s tohtoročnou domácou produkciou nestretnú.
Výrazne nižšie výnosy nemusia podľa Čermákovej nevyhnutne znamenať nárast cien. Rozhodujúcim faktorom je podľa jej slov kúpyschopnosť obyvateľstva v regiónoch. "Cena medu kvetového sa už dlhodobejšie pohybuje okolo šiestich eur. Cena medovicového medu, ktorý je v súčasnosti nedostatkový, kolíše od osem až do 15 eur za kilogram," uviedla.
V uplynulých rokoch citeľne narástla u obyvateľstva aj spotreba slovenského medu. Momentálne sa pohybuje až na úrovni 1,2 kilogramu na osobu ročne. "Ľudia zistili rozdiel medzi kvalitou slovenského medu a toho, ktorý zakúpia vo veľkých obchodných reťazcoch. Začali si náš med ceniť," dodala Čermáková s tým, že toto tvrdenie podporuje aj spomenutý nárast spotreby slovenského medu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down