10.07.2024 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko má rok na vyčerpanie 765 miliónov eur z projektových výziev

Slovensko má približne rok na vyčerpanie 765 miliónov eur z eurofondových projektových výziev. Uviedol to po utorkovom rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

"V druhom pilieri sa chceme pokúsiť o zázrak alebo aspoň o polovičný zázrak pri čerpaní finančných prostriedkov, ktoré musíme vyčerpať do budúceho roku. To reálne hovoríme o posledných žiadostiach niekedy na jún 2025. V zásade máme rok na to, aby sme dokázali vyčerpať 765 miliónov eur," priblížil agrominister.
        Predchádzajúce tri vlády podľa neho ročne v priemere čerpali asi 40 miliónov eur. "Čiže keby sme išli podľa tejto matematiky, tak možnože 600 miliónov eur vraciame naspäť do Bruselu. Chceme sa však pokúsiť o zázrak a pokúsiť sa spraviť všetko pre to, aby sme čo najviac finančných prostriedkov dokázali vyčerpať. Tento rok máme v rámci pravidla n+3 vyčerpať asi 294 miliónov eur," spresnil.
        "Som rád, že sa nám podarilo s Európskou komisiou (EK) schváliť viacero zjednodušení, ktoré majú iné krajiny EÚ dlhé roky bežne aplikované," informoval Takáč.
        Jedným zo zjednodušení pre čerpanie je podľa neho zavedenie zjednodušeného procesu tzv. návštevy na mieste. "Schválili sme tiež tzv. malú investíciu do 100.000 eur. Investícia do 100.000 eur je jednoduchý proces posudzovania žiadosti, nie zdĺhavý a komplikovaný a náročný," oznámil.
        "Podarilo sa nám s EK schváliť a implementovať cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) tzv. päťpercentnú kontrolu na mieste. My sme mali asi ako jediná krajina až 100-percentnú kontrolu na mieste pri všetkých projektoch. EK pritom ukladá povinnosť mať len päťpercentnú kontrolu. Toto sme zmenili, čo má za následok, že sa odbúra množstvo byrokracie, zjednodušujú a urýchlia sa procesy pri posudzovaní," doplnil.
        "Podarilo sa nám a verím, že do dvoch týždňov budeme mať aj odsúhlasené a odkomunikované pri jednotlivých výzvach vyplatenie 50-percentných zálohových platieb," poznamenal.
        Avizoval, že agrorezort bude o dva týždne poľnohospodárov a potravinárov informovať, ako sa prerozdelia finančné prostriedky, z ktorých niektorí žiadatelia nejdú realizovať projekty. "Riešime tiež otázku dvoch nových výziev, a to pre obce do 1000 obyvateľov, a aj pre potravinárov," dodal Takáč.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down