Slovensko vypracuje strategický dokument o tom, akým spôsobom sa má vyvíjať slovenské poľnohospodárstvo do roku 2030. Zhodol sa na tom na utorkovom stretnutí predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) so zástupcami Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.
BRATISLAVA. Podľa premiéra by sa mali v dokumente zadefinovať opatrenia, ktoré je v rámci poľnohospodárstva potrebné prijať. "A dúfam, keď sa podarí takýto dokument prijať, budú sa ním riadiť aj budúce vlády, bez ohľadu na to, z akých politických strán alebo akej preferencie budú," avizoval Pellegrini.
Na príprave tohto koncepčného dokumentu bude podľa ministerky Matečnej pracovať ministerstvo pôdohospodárstva, ale aj Inštitút poľnohospodárskej politiky a samozrejme všetky inštitúcie rezortu, vrátane výskumných ústavov a tiež vrátane zástupcov Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.
"Musíme pomenovať, kde je slovenské poľnohospodárstvo dnes a kde ho chceme mať o 30 rokov," zdôraznila Matečná. Preto veľmi ocenila tento zámer, Slovensko musí mať podľa jej slov vízie do budúcnosti a tiež merateľné ciele a míľniky, ktoré sa budú sledovať a kontrolovať. "Poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ale aj lesníctvo, ktoré patrí do môjho rezortu, sú tou významnou zložkou životného prostredia, ktorá môže napomôcť nielen rozvoju vidieka ale aj k zmenám klímy a k lepšiemu životnému prostrediu," opísala šéfka agrorezortu.
Zámer vytvoriť strategický dokument o tom, ako bude slovenské poľnohospodárstvo v budúcnosti vyzerať, ocenili aj predstavitelia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv. Pripomenuli, že po ňom už dlhodobo volajú. Mal by podľa nich určiť to, akým spôsobom vláda a aj spoločnosť prispejú k tomu, aby slovenské poľnohospodárstvo napredovalo.
Podľa premiéra nastala na utorkovom stretnutí zhoda aj v postupe voči slovenským poľnohospodárom v rámci rokovaní s Európskou úniou. "Budeme bojovať za to, aby sa približovanie platieb slovenským farmárom tým západoeurópskym zrýchľovalo," zdôraznil Pellegrini. Aktuálne je podľa neho plán, že by priame podpory mohli dosiahnuť 90 % úrovne starých členských krajín EÚ, v súčasnosti je to 78 %. "Ale chceli by sme, aby to bolo rýchlejšie," avizoval.
/tasr/