Hydinu od slovenských spracovateľov hydinového mäsa kupuje len 18,6 % slovenských škôl. Ukázal to prieskum Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) z marca tohto roku, o ktorom únia informovala na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
BRATISLAVA. "Slovenskú hydinu nakupuje iba 18,6 % jedální, ostatní všetci nakupujú buď zahraničnú, alebo prebalenú zahraničnú hydinu," zdôraznil riaditeľ ÚHS Daniel Molnár. V prieskume sa síce až 67,4 % škôl vyjadrilo, že kupuje hydinové mäso od slovenských spracovateľov, podľa únie to však nie je pravda. Na Slovensku totiž existujú len traja poslední slovenskí spracovatelia hydiny, od ktorých podľa prieskumu nakupuje mäso len 18,6 % školských jedální. Ďalších 48,8 % škôl uviedlo, že hydinu nakupuje od ostatných slovenských výrobcov.
"Ostatní slovenskí výrobcovia hydiny neexistujú, sú len traja. Ostatní slovenskí výrobcovia sú jednoducho povedané tí, ktorí nakupujú zahraničnú hydinu, potom ju prebaľujú, rozporcovávajú a ďalej ponúkajú," vysvetlil Molnár. Problémom je tak podľa ÚHS aj spoznávanie výrobcu hydiny. To by však už malo byť od apríla tohto roku jednoduchšie. Platí totiž povinnosť uvádzať na obale mäsa krajinu, kde bolo zviera chované a kde bolo zabité.
Zároveň však prieskum podľa Molnára ukázal, že až 87,7 % školských jedální chce hydinové mäso nakupovať od slovenských spracovateľov. "Tento fakt je pre nás povzbudzujúci, a preto je potrebné, aby túto problematiku riešilo aj ministerstvo školstva," apeloval Molnár. Zároveň vyzval aj rodičov, aby začali presadzovať v školách svojich detí nákup slovenskej hydiny. "Je kvalitná, bezpečná, pod stálym veterinárnym dozorom, bez akýchkoľvek potravinových afér a, najmä, je aj žiadaná na základe tohto prieskumu," dodal Molnár.
V prieskume oslovila ÚHS približne 1000 slovenských základných a stredných škôl formou dotazníka. Odpovede získala od zhruba 42 % z nich v rámci celého Slovenska. Dôvodom, prečo sa v toľkých školských jedálňach nenachádza slovenské hydinové mäso, je podľa únie aj spoločné obstarávanie tohto mäsa. A teda, že sa nakupuje spoločne s inými potravinami, napríklad s mrazenou zeleninou a rybami. Tento prístup podľa ÚHS nahráva veľkoobchodníkom, keďže slovenskí spracovatelia hydiny sa ponuke iných potravín nevenujú.
(tasr)