02.11.2015 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenský agrosektor má v konkurencii EÚ najnižšiu podporu štátu

Agrobiznis na Slovensku trpí nedostatkom finančných prostriedkov, keďže v porovnaní s konkurenciou v Európskej únii dostávajú slovenskí poľnohospodári najnižšiu pomoc zo štátneho rozpočtu, platia najvyššie dane a odvody a z eurofondov plynú diskriminujúce podpory. Skonštatoval to pre TASR predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností (ZPDaOS) SR Milan Mišánik. Podľa neho to v sektore poľnohospodárstva vyvoláva napätie.

"Použitie podpory na bežné prevádzkové potreby bez väzby na výrobu je neopodstatnené a politické rozhodnutie presunu podpôr z druhého do prvého piliera nezabezpečí proklamované zvýšenie sebestačnosti poľnohospodárskej produkcie. Na to sme upozorňovali v stanoviskách k Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) na roky 2014-2020," povedal predseda zväzu a pripomenul, že presun 345,46 milióna eur navrhla skupina poľnohospodárskych odborníkov, ktorí tvrdili, že to prispeje k rastu konkurencieschopnosti slovenského poľnohospodárstva.
"Posledné vyjadrenie predstaviteľov ministerstva pôdohospodárstva, že presunom došlo k výraznému podceneniu podpôr v poľnohospodársky znevýhodnených oblastiach SR a podpôr investícií a tieto nedostatky sa doriešia pri najbližšej možnej príležitosti, môžeme brať ako skromný príspevok pre utíšenie nespokojnosti. Zmena podľa nariadenia Rady EÚ je totiž možná iba raz, a to k 1. januáru 2018 po prehodnotení v roku 2017," zdôraznil predseda zväzu.
ZPDaOS SR neuspel ani so zásadnými pripomienkami k dokumentom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o implementácii priamych platieb a k návrhom Programu rozvoja vidieka na roky 2015 až 2020. "Nedoriešil sa napríklad niekoľkoročný problém duplicitných platieb na pôdu, čo poctivých poľnohospodárov poškodzuje," skonštatoval predseda ZPDaOS SR. Poukázal aj na prepad poľnohospodárskej produkcie po roku 1990 z 3,5 miliardy na 1,7 miliardy eur v roku 2010, ktorý pokračuje.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down