26.02.2022 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenský podkúvačský cech chce zvýšiť odbornosť podkúvačov

Na zvýšenie odbornosti členov Slovenského podkúvačského cechu bol zameraný seminár na úpravu bosého kopyta, ktorý sa uskutočnil v priestoroch Národného žrebčína v Topoľčiankach.

Podľa slov jedného zo zakladajúcich členov organizácie Jána Kurtíka medzi dlhodobými cieľmi cechu je podmieniť profesionálnu starostlivosť o kopytá koní odborným vzdelaním. V krajinách ako Anglicko alebo Švajčiarsko takéto školy či odbory na školách existujú a majú niekoľkoročnú tradíciu.
      Na Slovensku takéto vzdelávanie funguje na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach, ale len formou dvadsaťdňového kurzu. Cieľom Slovenského podkúvačského cechu je dosiahnuť, aby sa predmet podkúvanie a starostlivosť o kopytá stal súčasťou hipologických odborov stredných škôl. "Je to beh na dlhé trate. Veríme, že sa to podarí postupne zrealizovať a do budúcnosti sa tým zabezpečí vyššia odbornosť podkúvačského remesla," skonštatoval Kurtík.
      Slovenský podkúvačský cech vznikol v roku 2015. Jeho hlavným cieľom je spojiť ľudí, ktorí sa zaoberajú starostlivosťou o kopytá a vzdelávaním skvalitniť ich prácu a poskytované služby. Vzdelávanie je organizované prostredníctvom rôznych seminárov, workshopov nielen na Slovensku, ale aj v okolitých zahraničných krajinách. Okrem profesionálnych podkúvačov združuje cech aj amatérov a sympatizantov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down