10.09.2015 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovenský vidiek si zaslúži viac

Slovenský vidiek vzhľadom na svoj charakter poskytuje veľmi dobrý potenciál pre svoj vlastný hospodársky rast. Uviedol to predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Vidiek má potenciál pre rozvoj v špecializovaných odvetviach podnikania, zameraných napríklad na cestovný ruch, agroturistiku, poľnohospodárstvo, potravinárstvo a výživu, lesné a vodné hospodárstvo. Štát však nerieši alebo rieši nesystémovo problémy vidieka. Problémom je zlá organizovanosť decentralizovanej vlády a neschopnosť opustiť mnohé zásahy do slobodného trhu.
Pre SNS je komplexný rozvoj vidieka jednou z priorít. Zakotvila to aj vo svojich programových tézach, v ktorých okrem iného navrhuje vytvoriť systém efektívnejšieho využívania prírodného a nerastného bohatstva a zároveň zachovať prírodné a krajinotvorné dedičstvo ako základnú hodnotu.
V oblasti poľnohospodárstva SNS v tézach navrhuje prijať zákon o potravinovej sebestačnosti ako nástroja na trvalé dominantné postavenie domácich producentov na slovenskom trhu, zaviesť definíciu domácej potraviny či zmeniť prístup v prípade platieb EÚ.
Vyššiu ochranu prírodných zdrojov, lesov, ornej pôdy a vôd, ako aj spravodlivé a nediskriminujúce rozdeľovanie financií v pôdohospodárstve žiada SNS aj v dokumente Popradské memorandum - žiadosti slovenských vlastencov Bruselu, ktoré prijala ešte v júni 2013.
Téma rozvoja vidieka je príliš široká a zložitá. K efektívnemu riešeniu je potrebný celospoločenský konsenzus a spolupráca. SNS preto organizuje 12. septembra 2015 v Poprade odbornú konferenciu o potrebe revitalizácie vidieka, ktorá riešenia ponúkne. Práve pre potrebu širokého konsenzu SNS na konferenciu pozvala aj zástupcov odborných kruhov, odborných samosprávnych organizácií aj expertov z iných politických strán. Konferencia má ambíciu začať širšiu a dlhodobú diskusiu politických strán, odborných kruhov, profesijných združení, samospráv a verejnosti.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down