05.01.2018 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Smart“ budúcnosť vidieka

Máme inteligentné (smart) telefóny, domáce technológie, inteligentné sú už aj niektoré mestá. Budeme mať aj inteligentné dediny? Na konferencii o budúcnosti rozvoja európskeho vidieka v septembri 2016 v írskom Corku zaradili vytváranie „múdrych dedín“ medzi priority, ktorým by sa EÚ mala v budúcnosti venovať.

Zmenšenie digitálnej priepasti medzi mestami a dedinami by malo pomôcť rozvinúť potenciál, ktorý ponúka konektivita a digitalizácia vidieckych oblastí. Európska komisia pozitívne zareagoval na túto výzvu a v spolupráci viacerých generálnych riaditeľstiev (GR pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, GR pre regionálnu politiku a GR pre mobilitu a transport) predstavili spoločný koncept dediny budúcnosti. Je založený na spoločnej vízii vyváženého rozvoja európskych regiónov a a potreby vytvárania možností rastu pre vidiek a obce. Na to je potrebné prepojiť existujúce aktivity na rozvoj „inteligentných“ dedín a strategicky pristupovať k realizácii spoločnej vízie.

Pre mnohých ľudí je vidiek domovom. Je to miesto, kde bývajú, pracujú a vychovávajú svoje deti. Vidiek potrebuje pracovné miesta, základné služby, konektivitu a vhodné dopravné riešenia, ako aj vhodné prostredie pre podnikanie. Preto je potrebné umožniť novým podnikateľským nápadom priestor na ich vznik a rozvoj a pomôcť existujúcim prepojiť sa a lepšie spolupracovať s firmami v mestách. Inteligentné logistické siete umožnia dedinám predávať svoje služby a výrobky na mestských trhoch efektívnejšie.

Európsky vidiek má veľké možnosti, ktoré môžu byť ešte atraktívnejšie, ak miestnym obyvateľom umožníme uvoľniť ich potenciál. Poskytuje nevyhnutný príspevok k riešeniu mnohých veľkých spoločenských výziev, akou je klimatická zmena, alebo udržateľné poskytovanie potravín, biomasy a energie. Zamestnanosť a investície na vidieku môžu stimulovať cestovný ruch a kultúra. „Musíme využiť čo najviac z tohto potenciálu a podporiť prosperitu miliónov obyvateľov vidieka v Únii,“ uviedol európsky komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan pri predstavovaní plánu aktivít EÚ pre „inteligentné“ dediny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 1/2018

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down