29.01.2019 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sme rodina: Nekvalitné mäso z Poľska nepatrí na naše stoly

Nekvalitné mäso z Poľska nepatrí na naše stoly. Opozičné hnutie Sme rodina–Boris Kollár s rozhorčením prijalo informáciu o možnom dovoze nekvalitného, dokonca až zdraviu škodlivého mäsa z Poľska na územie Slovenskej republiky. Informovalo o tom tlačové oddelenie hnutia v reakcii na praktiky poľského bitúnku, ktorý je podozrivý z nelegálneho obchodu s chorým dobytkom.

Opozičné hnutie Sme rodina–Boris Kollár žiada šéfku Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabrielu Matečnú (SNS), aby zverejnila konkrétne opatrenia, ktorými sa zabráni dovozu nekvalitných potravín na územie SR.
"Nemôžeme sa stotožniť iba s vyjadrením ministerky Matečnej, že dovoz nekvalitného mäsa z Poľska je nehoráznosť. Od pani ministerky očakávame konkrétne kroky, ktoré zabezpečia, že nebezpečné potraviny z okolitých štátov sa nedostanú na pulty našich predajní prípadne na stoly našich domácnosti," uviedol Jaroslav Karahuta, vedúci pracovnej skupiny pre pôdohospodárstvo, potravinárstvo a regionálny rozvoj hnutia.
"Od nástupu Gabriely Matečnej do funkcie ministerky pôdohospodárstva sme niekoľkokrát upozorňovali na katastrofálnu situáciu slovenského agropotravinárskeho priemyslu. Na viacerých tlačových konferenciách sme ju vyzývali k predloženiu opatrení a systémových riešení na zlepšenie potravinovej sebestačnosti štátu a potravinovej bezpečnosti občanov SR. Výsledok jej pôsobenia je však iba ďalší prepad potravinárskej produkcie, zvýšenie našej závislosti na dovoze a ďalší prepad salda zahraničného obchodu s potravinami, ktorý v roku 2018 dosiahne pravdepodobne historickú hranicu 1,7 miliardy eur, čo bude o takmer 300 miliónov eur viac ako v roku 2017," upozornil predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Hnutie na aprílovej konferencii v roku 2018 predstavilo program Potravinovo sebestačný štát - ekonomický rastúci vidiek, kde sú definované ekonomické a legislatívne opatrenia, ktorých výsledkom má podľa hnutia byť viac slovenských potravín, ich vyšší podiel na pultoch našich potravín a znížená závislosť na dovoze zo zahraničia.
Kollár vyzýva ministerku Matečnú a SNS, aby namiesto marketingového divadla a zástupných tém, ktoré majú prekrývať neschopnosť vedenia MPRV SR, sa kompetentní aspoň v poslednom roku riadenia rezortu pôdohospodárstva začali viac venovať skutočným potrebám občanov SR a aby sa aspoň na rok stali skutočným garantom predaja zdravých potravín na území SR.
Poľská polícia vyšetruje bitúnok podozrivý z nelegálneho obchodu s chorým dobytkom, ktorého praktiky tajne nafilmoval reportér televízie TVN24. O škandále, ktorý v ostatných dňoch otriasa Poľskom, informovala aj britská stanica BBC. Hlavný poľský veterinár Panel Niemczuk v pondelok uviedol, že reportáž, ktorú uplynulú sobotu odvysielala poľská televízia TVN24, odhaľuje "nelegálne aktivity, aké bitúnok vykonával zámerne v noci, aby sa vyhol úradnému dohľadu".
Reportér televízie TVN24 zachytil viditeľne choré kravy, ktoré privážali v nákladiakoch na bitúnok, pričom často nevedeli ani stáť na vlastných nohách. Kam po porážke odviezli ich mäso, nie je jasné. Ťažkosti s jeho vystopovaním však podnietili poľské úrady k stiahnutiu viacerých mäsových výrobkov z predaja, priblížila BBC.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down