31.10.2014 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Snažia sa zachovať dedičstvo našich otcov

V poľnohospodárstve neexistuje šablóna, ktorá by napovedala, ako správne hospodáriť. Rozhodnutie závisí predovšetkým od daných podmienok, v ktorých sa družstvo nachádza. Chotár Roľníckeho družstva v Plavnici leží v Prešovskom kraji v oblasti Levočských vrchov v doline potoka Šambronka. Podhorský ráz s kvalitným trávnym porastom predurčuje podnikateľský zámer družstva, kde nosným odvetvím je živočíšna výroba.

„Máme 2300 ha poľnohospodárskej pôdy. Z toho je 690 ha ornej pôdy a zvyšok tvoria trvalé trávne porasty, na ktorých pasieme a chováme kravy bez trhovej produkcie mlieka. Dokopy máme 1100 kusov dobytka, z toho necelých 300 dojníc, 260 – 270 kráv bez trhovej produkcie mlieka a mäsový dobytok,“ hovorí Ing. Ľubomír Hnat, ktorý post predsedu družstva zastáva od roku 1997.

V družstve začínal pracovať, keď mal 27 rokov. Vtedy si myslel, že keď nebude zaháľať a správne využije všetky výdobytky vedy a techniky, bude mať družstvo perspektívu. Dnes si o niekoľko rokov starší a aj skúsenejší predseda myslí, že keď poľnohospodári nepozbierajú svoje sily a nezačnú hľadať odbyt, je len otázka času, kedy nás zoberú poliaci. „V Krinici sa nachádza bitúnok. Niekedy býval menší ako náš, ktorý v roku 2004 zatvorili, lebo nespĺňal podmienky Európskej únie. Poľský bitúnok bol ďaleko horší a teraz je z neho obrovský závod, kde sa každý deň otočí 12 až 13 kamiónov s hovädzinou, ktorú vyvážajú do celého sveta,“ uviedol príklad predseda družstva, podľa ktorého majú Poliaci najlepší dotačný systém na svete a tým je odbyt.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down