15.10.2014 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SNS podporuje snahu farmárov o zmenu legislatívy

Slovenská národná strana (SNS) sa plne stavia za snahu mladých a malých farmárov dosiahnuť zmenu a podstatné vylepšenie legislatívnych a finančných opatrení navrhovaných rezortom pôdohospodárstva pre zlepšenie podmienok ich podnikania. Pre TASR to vyhlásil podpredseda SNS Vladimír Chovan.

"Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja predstavilo Koncepciu podpory pre mladých, malých a rodinných farmárov aj s optimistickým vyhlásením ministra Ľubomíra Jahnátka o vytvorení 2600 nových pracovných miest," konštatuje Chovan. "Zväzy a združenia zastrešujúce mladých a malých farmárov sa k tomuto materiálu stavajú podstatne reálnejšie a žiadajú ju doplniť ďalšími nevyhnutnými opatreniami. Najzásadnejšou a oprávnenou požiadavkou je navýšenie rozpočtu opatrenia Pomoc na začatie podnikateľskej činnosti pre rozvoj malých poľnohospodárskych podnikov," dodáva.
"Rezortom navrhovaných 1,5 milióna eur pri podpore 15.000 eur za päť rokov na jeden podnik vystačuje len na podporu jednej stovky žiadateľov. Bolo by veľmi zaujímavé vedieť, odkiaľ zobral rezortný šéf vieru vo vytvorenie nových pracovných miest rádovo v tisíckach," tvrdí podpredseda SNS.
Rezort podľa neho navrhuje spôsob podpory zamestnávania, ktorá by sa mala sústrediť na zamestnávanie osobitne znevýhodnených a značne znevýhodnených osôb a dlhodobo nezamestnaných osôb. "Je prirodzené, že o takýto spôsob podpory nemôžu mladí a malí farmári v začiatkoch svojho podnikania stáť, pretože sa musia najskôr postarať o ekonomickú stabilitu svojho podnikania," uvádza Chovan. Logickejšie preto podľa neho vyznievajú ich požiadavky na úľavy alebo prípadné oslobodenie od platenia sociálnych a zdravotných odvodov v odôvodnených prípadoch. "Jedna zlá úroda môže totiž v našich podmienkach veľmi ľahko pochovať ich niekoľkoročné snaženie," pripomína.
Mnoho nástrojov, ktoré rezort pôdohospodárstva predstavil na podporu týchto cieľových skupín, má podľa Chovana len formálny charakter a reálnu pomoc mladým a malým farmárom neprinesie. "Pritom ich zväzy a združenia predkladajú dôležité a racionálne návrhy, napríklad na vytvorenie aktívneho poradenstva so zapojením ich aktívnych štruktúr, na skutočne funkčný kontrolný mechanizmus namiesto doterajších nefunkčných agentúr a podobne," uzatvára Chovan.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down