25.08.2023 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SP potravinárom zatiaľ odporúča platiť poistné tak ako pred 1. augustom

Sociálna poisťovňa (SP) v súvislosti s odvodovou úľavou pre určené subjekty v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle zaslala schému štátnej pomoci Európskej komisii (EK) prostredníctvom Protimonopolného úradu (PMÚ) SR.

SP vo štvrtok informovala, že do rozhodnutia EK potravinárom odporúča neupravovať si mzdové softvéry a platiť poistné v riadnej výške tak ako pred 1. augustom tohto roka.
        "Ak by sa totiž dodatočne preukázalo, že pri odvodovej úľave ide o nedovolenú štátnu pomoc, potravinárske subjekty by ju museli vrátiť, a to aj s penále. Toto riziko SP eliminuje práve rokovaním s EK v prospech samotných potravinárov," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
        Sociálna poisťovňa v súčasnosti čaká na termín konzultácie s EK a následné schválenie pravidiel, na základe ktorých si budú môcť určené subjekty za svojich zamestnancov uplatniť odvodovú úľavu na poistnom. Zmeny vyplývajú z novely zákona o sociálnom poistení z dielne poslancov Smeru-SD, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR schválili v júni.
        O vývoji situácie a ďalších krokoch bude podľa Kontúra SP včas informovať. Proces odvodovej úľavy bude možné začať až po odsúhlasení schémy EK a jej zverejnení v Obchodnom vestníku.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down