Spájať sily: „Kde je voda, tam je život!“

Fenomén nevídaného sucha sa postupne stáva súčasťou poľnohospodárskej výroby. Ide o dlhodobý problém, ktorý vieme riešiť predovšetkým revitalizáciou existujúcich a budovaním nových zavlažovacích systémov. Závlahy však aktuálne fungujú len tam, kde ich majú v prenájme poľnohospodári a vložili do ich udržania veľké úsilie a najmä vlastné finančné prostriedky. Mimoriadne efektívnym sa aktuálne ukazuje združovanie sa a vytváranie tzv. vodných družstiev, ktoré budú spravovať vodu v krajine.

Vyhliadky nie sú ružové

Za ostatných sto rokov je nielen pre Slovensko charakteristický trend rastu priemernej ročnej teploty vzduchu (v priemere o 1,1°C) a pokles ročných úhrnov atmosférických zrážok v priemere o 5,6 percenta. Na juhu Slovenska sme zaznamenali miestami pokles aj o viac ako 10 percent. Úhrny atmosférických zrážok sa v letnom polroku znížili približne o 20 percenta na juhu a cca o 10 percent na severe, relatívna vlhkosť vzduchu sa znížila o 2 až 6 percent a to najmä v jarných mesiacoch. Na Podunajskej a Záhorskej nížine dochádza k poklesu pôdnej vlhkosti pod hranicu 50 percent využiteľnej vodnej kapacity v priemere už v júni, na juhu stredného a východného Slovenska v júli.

Svetové meteorologické spoločnosti nedávno vytvorili svoje prvé prognózy pre leto 2022, ktoré počítajú s javom La Nina. Ten zvyčajne spôsobuje prudký pokles teplôt a silné obdobia sucha. Podľa predpovede ECMFW (Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia, ktoré sa vo všeobecnosti považuje za najpresnejšie), bude v Európe na väčšine kontinentu teplejšie, ako býva zvykom. Slovensko čakajú v priemere o 1 °C vyššie teploty počas celého letného obdobia. Zrážok sa očakáva menej a pravdepodobne bude pomerne sucho na väčšine kontinentu, vrátane Slovenska.

Keď treba - nezaprší

Naši poľnohospodári zápasia so suchom prakticky každoročne. Časť porastov je po horúcich dňoch doslova zdecimovaných a úrody letných plodín sú v mnohých regiónoch omnoho nižšie, ako by mohli byť. Poľnohospodári si veľmi dobre pamätajú na extrémne sucho v roku 2017, no mimoriadne suché boli aj jarné mesiace v ďalších rokoch, čo závažne ovplyvňovalo a ovplyvňuje hlavne úrody plodín vysievaných na jar. Pod vplyvom meniacich sa podmienok prostredia sa závlahy/zavlažovanie stávajú neodmysliteľnou súčasťou poľnohospodárskej výroby. Niektoré plodiny už naši poľnohospodári bez závlah, respektíve zavažovania prakticky ani nedokážu pestovať. Preto koncepcia hydromeliorácií na Slovensku je téma, ktorú je jednoznačne potrebné vzhľadom na klimatickú zmenu a výkyvy počasia urgentne riešiť.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down