20.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPF: OĽaNO a SaS účelovo zavádzajú, fond nemá kompetenciu pri kontrole dotácií

Opozičné hnutie OĽaNO a strana SaS účelovo zavádzajú, keď obviňujú Slovenský pozemkový fond (SPF) z nečinnosti vo veci podozrení zo zneužívania, neoprávneného čerpania a netransparentného prideľovania agrodotácií. Fond tak reagoval na štvrtkovú (19.7.) tlačovú konferenciu opozičných strán, kde kritizovali situáciu v agrorezorte.

SPF sa proti tvrdeniam opozície ohradil. Uviedol, že obvinili fond spolu s jeho riaditeľkou Adrianou Šklíbovou z nečinnosti v oblasti, ktorá nespadá do jeho právomocí. "Zo zákona nemá (SPF - pozn. TASR) žiadnu kompetenciu pri poskytovaní či kontrole oprávnenosti čerpania priamych platieb či dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Slovenský pozemkový fond vykonáva správu pozemkov vo vlastníctve SR a nezistených vlastníkov a tieto pozemky prenajíma žiadateľom podľa zákonom stanovených kritérií," priblížil hovorca SPF Martin Kormoš.
Zároveň dodal, že SPF nedisponuje informáciami o údajnom pripravovanom prenájme pozemkov na východnom Slovensku bez splnenia zákonných podmienok. Fond vyzval predsedníčku poslaneckého klubu OĽaNO Veroniku Remišovú, aby fondu poskytla všetky relevantné informácie, na základe ktorých tvrdenie uviedla.
Za dobu pôsobenia riaditeľky SPF Adriany Šklíbovej boli podľa hovorcu fondu zavedené viaceré projekty vedúce k stransparentneniu a zefektívneniu procesov. "Uvedené zmeny ocenila samospráva, farmári, členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a ďalšie agrárne komory," priblížil Kormoš s tým, že informácie uvedené opozičnými stranami boli opakovane vyvrátené aj pred poslancami Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Remišová na štvrtkovej (19.7.) tlačovej konferencii skonštatovala, že ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) doposiaľ nevyvodila žiadnu zodpovednosť v záležitostiach, ktoré vyplávali na povrch v agrorezorte. Matečná podľa nej mala vyvodiť personálnu zodpovednosť aj v prípade riaditeľa PPA a šéfky SPF. OĽaNO a SaS zároveň oznámili, že zbierajú podpisy na zvolanie mimoriadneho výboru, na ktorom by mala ministerka pôdohospodárstva vysvetliť situáciu v agrorezorte.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down