05.12.2019 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPF podporí plnenie mimoprodukčných funkcií lesov sumou 3 mil. eur

Slovenský pozemkový fond (SPF) zo svojho hospodárskeho výsledku za rok 2018, ktorý predstavoval viac ako 13,8 milióna eur, vyčlení pre kapitolu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov sumu 3 milióny eur. Informoval o tom hovorca fondu Martin Kormoš. Návrh rozdelenia hospodárskeho výsledku SPF za minulý rok v stredu schválila vláda SR.

"Cieľom Slovenského pozemkového fondu je investovať finančné prostriedky prijaté z prenájmu a predaja pozemkov, ktoré má v správe a nakladaní, späť do ich zdroja - pôdy. Fond plnenie mimoprodukčných funkcií lesov podporil aj v prechádzajúcich dvoch rokoch, konkrétne sumou 1,5 milióna eur v roku 2017 a sumou 2,5 milióna eur v roku 2018. Zdvojnásobenie účelovo viazaného transferu oproti roku 2017 nám umožnil zvyšujúci sa hospodársky výsledok, plynúci predovšetkým z efektívnejšej správy, na ktorej neustále pracujeme," uviedla Adriana Šklíbová, generálna riaditeľka SPF.
Hospodársky výsledok SPF za rok 2018 sa rozdelí tak, že 6,72 milióna eur pôjde do rezervného fondu SPF na financovanie zabezpečenia pozemkových úprav, 1,5 milióna eur pre kapitolu MPRV na financovanie zabezpečenia projektov pozemkových úprav, 3 milióny eur pre kapitolu MPRV na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov a 2,6 milióna eur do rezervného fondu SPF na rekonštrukciu jeho administratívnych budov.
SPF spravuje poľnohospodárske nehnuteľnosti aj podiely spoločnej nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu, nakladá taktiež s poľnohospodárskymi pozemkami, ktorých vlastník nie je známy. Môže najmä bezodplatne prevádzať nehnuteľnosti z vlastníctva štátu do vlastníctva reštituentov na účely reštitučných náhrad, predávať pozemky, ako aj prenajímať nehnuteľnosti.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down