20.10.2022 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPF vyzýva na vrátenie podvodne získaných pozemkov

Slovenský pozemkový fond (SPF) získal späť pozemok pri obci Špačince v okrese Trnava od vlastníkov, ktorí ho odkúpili za neprimerane nízku cenu s deklarovaným, ale nenaplneným účelom výsadby ovocného sadu.

Ide podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o prvý prípad, keď sa takto podvodne vylákaný majetok vracia štátu. Informoval o tom na tlačovej besede SPF. Fond vyzýva aj ďalších vlastníkov takto nadobudnutých pozemkov na ich vrátenie.
      Podľa generálneho riaditeľa SPF Jána Marosza ide zhruba o pôdu pre 50 sadov na výmere 129 hektárov v rôznych častiach Slovenska. SPF na nich robí v spolupráci s ďalšími inštitúciami kontroly a zhruba na polovici už zistili, že neboli napĺňané zmluvné podmienky. Žiadne sady nevznikli a existuje podozrenie, že úmysel ich bolo použiť na iné, developerské účely.
      "V špačinskom prípade je to zhruba 29 hektárov najbonitnejšej pôdy na Slovensku, kde mali byť marhuľové sady a v tomto čase už mali dávať úrodu," konštatoval. Poukázal, že zo susediaceho pozemku sú naň už nasmerované inžinierske siete. Bývalé vedenie SPF predalo pôdu za 172.000 eur, zisk z nich ako stavebných pozemkov by bol niekoľko miliónov eur. SPF sa teraz s vlastníkom dohodol a pôdu od neho odkúpil za rovnakú sumu.
      Špekulanti sa k pozemkom SPF na Slovensku podľa Marosza dostávali dvoma spôsobmi. Prvou bola "pomoc" reštituentom, ktorí dlho čakali na splnenie svojich nárokov s tým, že im vec vybavia a po nadobudnutí ich výhodne odkúpia. "Druhý spôsob mal scenár, že podali žiadosť o pôdu na výsadbu sadov na vopred vytypovanom pozemku vo vlastníctve SPF. Na to bývalé vedenie SPF stanovilo neprimerane nízku cenu, expresne boli pripravené zmluvy a pozemok sa previedol na žiadateľa," opísal Marosz. Išlo v prevažnej väčšine o pozemky v dotyku s intravilánom obcí, kde bol predpoklad ich stavebného rozvoja. V prípade špačinských pozemkov proces netrval ani tri mesiace, hoci bežne čakali žiadatelia aj roky.
      SPF teraz vyzýva všetkých majiteľov, ktorí neplnia svoje záväzky z uzavretých zmlúv so SPF, aby pôdu vrátili späť. Inak bude SPF spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Zároveň súčasné vedenie fondu upravilo procesy tak, aby viac k takýmto podvodným predajom nedochádzalo.
      SPF sa rozhodol nadobudnutý pozemok v Špačinciach ponúknuť mladým farmárom, ktorí by chceli na tejto pôde hospodáriť. Informácie sú na naslovenskejpode.sk.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down