BRATISLAVA. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Rada poľnohospodárskych samospráv SR sa dohodli, že budú spoločne presadzovať tieto záujmy Slovenskej republiky v rámci reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie.
Spoločná poľnohospodárska politika EÚ po roku 2013 by mala byť spoločná, jednotná a výhradná na úrovni celej Európskej únie, so zdôraznením trhovej orientácie a zvyšovania konkurenčnej schopnosti európskeho agrárneho sektora.
Rozpočet pre SPP treba zachovať na súčasnej úrovni aj v budúcom finančnom výhľade Európskej únie. Pri distribúcii finančných prostriedkov medzi členské štáty je nevyhnutné opustiť historický princíp a klásť dôraz na objektívne prírodné kritériá tak, aby sa dosiahlo spravodlivé rozdeľovanie agrárnych podpôr.
Z hľadiska štruktúry SPP Slovenská republika podporuje:
- zachovanie dvojpilierovej SPP a neprípustnosť spolufinancovania prvého piliera (priame platby, trhové opatrenia) z národných zdrojov,
- limitovanie štátnej pomoci a spolufinancovania v druhom pilieri.
V prípade priamych platieb Slovenská republika presadzuje:
- opustenie historického princípu výpočtu priamych podpôr a vyrovnanú úroveň týchto platieb pre poľnohospodárov v rámci celej EÚ, t.j. uplatnenie princípu „za rovnaké výkony, rovnaká platba“,
- orientáciu podpory na aktívnych poľnohospodárov,
- nesúhlas so zavedením stropov pre podpory veľkých poľnohospodárskych podnikov,
- možnosť poskytovania osobitnej podpory pre určité citlivé sektory, výrobné postupy alebo regióny, pokiaľ to nenaruší celkovú filozofiu a rovnomernosť podpory agrárneho sektora v členských krajinách EÚ;
- nesprísňovanie požiadaviek na poľnohospodárov a zjednodušenie krížového plnenia.
Z hľadiska trhových opatrení Slovenská republika navrhuje:
- zmodernizovať trhové opatrenia ako záchrannú sieť pre poľnohospodárov a spružniť mechanizmy jej aktivácie podľa vývoja situácie na trhu,
- zabezpečiť vyváženosť vzťahov medzi účastníkmi potravinového reťazca a zohľadňovať požiadavky hygienických a výrobných noriem EÚ aj vo vzťahu k tretím krajinám.
Pri riadení rizík poľnohospodárskej výroby Slovenská republika považuje za nevyhnutné podporovať inovačné riešenia ich financovania a riadenia. V rámci rozvoja vidieka Slovensko odporúča zachovať súčasné možnosti pre poskytovanie podpôr, avšak nie na úkor podpory rozvoja a konkurenčnej schopnosti poľnohospodárstva.
Ministerstvo a Rada sa zhodli na tom, že táto spoločná pozícia je východiskovým dokumentom. Na konkrétnych krokoch v rámci reformy SPP budú obidve strany aj naďalej spolupracovať.
Roľnícke noviny č. 4/2011