21.10.2020 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spoločnosť Bioplant opäť investuje do obnovy sadov

Takmer osem rokov trvalo spoločnosti Bioplant, s.r.o., Ostratice z okresu Partizánske, ktorá sa venuje ovocinárskej prvovýrobe, aby sa dostala z finančných problémov a opäť naplno rozbehla svoju činnosť. Nevyhnutné úvery na investície, embargo na vývoz produkcie a predovšetkým nepriazeň počasia, to všetko firmu takmer dohnalo k zániku.

Po rokoch problémov dnes spoločnosť dosahuje pomerne dobré výsledky a v tomto roku počíta s produkciou 2300 ton jabĺk, ktoré vyvezie na domáce a zahraničné trhy. Napriek tomu, že mierne znížila produkciu, investovala značné prostriedky do obnovy ovocných sadov.
Prokurista spoločnosti František Prochászka konštatoval, že ich spoločnosti sa nakoniec z problémov podarilo dostať vlastnými silami po tom, ako prešla reštrukturalizáciou. Podľa neho by mal mať štát k dispozícii transparentný mechanizmus, ktorý by dokázal vyhodnotiť, či je podnikateľ poctivý alebo nezodpovedný, posúdil by príčiny krízy a urgentne poskytol pomoc.
"Viem, že v Európe sú štáty, ktoré majú v tejto oblasti bohaté skúsenosti. Naša spoločnosť vznikla v roku 2000 a museli sme investovať veľké zdroje do sadov. Je to náročné, lebo to musíte robiť každý rok, ak chcete budovať modernú firmu. Tak sme záväzky postupne splácali, ale v roku 2007 nám sady zmrzli a prišli sme o časť úrody. Trochu sme sa pozbierali a o päť rokov sme vymrzli a prišli o celú úrodu," vysvetľuje Prochászka.
Spoločnosť išla do reštrukturalizácie a v priebehu niekoľkých mesiacov musela prepustiť desiatky zamestnancov. Prochászka je presvedčený, že ak by štát vedel poskytnúť poradenstvo v kombinácii s bezúročnými úvermi alebo nenávratnými zdrojmi, proces reštrukturalizácie by nemuseli podstúpiť, respektíve by sa určite urýchlil a takéto firmy by nezanikli, fungovali by ďalej a udržali zamestnanosť.
"V súčasnosti zamestnávame zhruba 50 ľudí, v sadoch je stále práce dosť, takže sa nemôžeme spoliehať len na brigádnikov. Aby sme vedeli preklenúť tie dva – tri hluché zimné mesiace, štepíme stromčeky pre talianskych odberateľov. Ročne je to až tri milióny kusov," vyčíslil prokurista.
V Európe funguje systém včasného varovania pre podnikateľov v ťažkostiach, ktorému sa prostredníctvom medzinárodného projektu DanubeChance2.0 ("Druhá šanca") venuje aj Únia klastrov Slovenska (ÚKS). Podľa dostupných štatistík v Európe ukončí podnikanie každoročne niekoľko tisíc firiem, pričom prvých päť rokov od založenia prežije len 50 % podnikov. Príčinou bankrotov nie je vždy nevyhnutne zlé riadenie firmy, často ide o objektívne dôvody, preto by spoločnosť nemala zatracovať čestných podnikateľov.
"Prax ukazuje, že Druhá šanca predstavuje efektívnu možnosť vytvárať pracovné miesta a stimulovať hospodársky rast. Podpora existujúcich podnikov, ktoré sa ocitli v ťažkostiach, je podľa európskych štúdií dokonca efektívnejšia ako podpora start-upov. Niektoré krajiny aj prostredníctvom EÚ projektov zavádzajú rôzne typy podporných nástrojov pre podnikateľov v ťažkostiach," vysvetlil prezident ÚKS Daniel Ács.
Dodáva, že v tomto prípade je veľmi dôležité oddeliť čestných podnikateľov od tých nečestných, a preto pri presadzovaní programu ÚKS komunikuje s dánskym expertom, ktorý sa  problematike venuje a zavádza podobné systémy v rôznych krajinách Európskej únie. Ács zároveň zdôraznil, že ak by takýto systém na Slovensku už fungoval, mohol dnes pomáhať podnikateľom počas krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down