19.10.2020 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolok farmárov Slovenska: Premiér by sa mal zaoberať situáciou v agrorezorte

Premiér Igor Matovič (OĽANO) by sa mal zaoberať stavom slovenského agrosektora. Uviedla to pred Úradom vlády SR na brífingu Spolku farmárov Slovenska členka jeho rady Anna Balková, spolu so zástupcami farmárov a lesníkov.

"Sme tu preto, aby sme vyzvali aj pána premiéra, aby sa zaoberal otázkou (rezortu) pôdohospodárstva tak, aby sa problémy začali riešiť. Voláme po tom, aby sa konečne začalo na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR niečo diať. Aby sa veci riešili, lebo súčasný stav nás zabíja. Zabíja všetkých aktívnych poľnohospodárov," priblížila.
"Ministerstvo (pôdohospodárstva) ovláda skupina okolo Františka Oravca. Tej možno vyhovuje táto nečinnosť a možno sú spokojní s tým, čo sa deje. Ale my ostatní, ktorí poctivo robíme (na pôde), potrebujeme aktivity, potrebujeme činnosť," poznamenala.
Agrominister Ján Mičovský (OĽANO) podľa Balkovej zmeškal všetky možnosti, ktoré sa zmeškať dali. "Zmeškal predstavenie dotačnej schémy, kde bol termín do 1. augusta. V pláne obnovy zabudol na agropotravinárstvo, bez ktorého nenaštartujeme vidiek, ani poľnohospodárstvo a reči o potravinovej sebestačnosti zostanú len prázdnymi rečami, bez naplnenia," podčiarkla.
Tzv. stropovanie, o ktorom minister Mičovský hovorí, podľa jej slov reálne nič neprinesie. "Stropovanie sa dotkne pár subjektov, ktoré by sme možno spočítali na prstoch jednej ruky. To nie je stropovanie, ako ho očakával slovenský vidiek a ako ho očakávali malí poľnohospodári. Malo byť úplne iné a nie (v sume) nad 500.000 eur," upozornila Balková.
"Naša posledná šanca je momentálne Spoločná poľnohospodárska politika (CAP) EÚ. Máme veriť, že po tomto všetkom, čo sa na MPRV nestihlo, zmeškalo, alebo zle nastavilo, bude dobre nastavený príslušný dokument. A či sa na tomto dokumente vôbec robí. Finálna verzia mala byť predstavená 30. septembra. Kde je finálna verzia, nevideli sme ju," povedala.
"Uteká nám čas, nič sa nerobí. Preto tu stojíme a žiadame pána premiéra, aby nás vypočul a aby hovoril so skutočnými poľnohospodármi, teda s tými, ktorí na vidieku skutočne žijú a pracujú," dodala Balková.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down