18.08.2015 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spomienka na nestora nášho ovčiarstva a koziarstva

Už tretí rok organizujú chovatelia (väčšina združených v Slovenskom zväze chovateľov) a priaznivci chovu oviec a kôz počas výstavy Agrokomplex Memoriál docenta Egona Gyramthyho, CSc. Ide o podujatie, ktorým si chceme uctiť významného nestora ovčiarstva a koziarstva, nekompromisného pedagóga, jedinečného človeka.

Tretí ročník Memoriálu docenta Egona Gyarmathyho tvoria tri podujatia. V piatok 21. augusta sa začína hodnotením plemenných capkov, ktoré bude prebiehať na veľkej predvádzacej ploche v areáli Agrokomplex - Výstavisko, v čase od 13:00 do 14:00 hod. Tento rok je na hodnotenie capkov prihlásených 18 zvierat plemien Anglonúbijská koza, Biela koza krátkosrstá, Búrska koza a Hnedá koza krátkosrstá.

V sobotu 22. augusta sa budú konať ďalšie dve podujatia Memoriálu docenta Egona Gyarmathyho, a to hodnotenie výrobkov z ovčieho, kozieho a kravského mlieka a odborný seminár. V sobotu bude hodnotenie výrobkov prebiehať v pavilóne K, pričom všetky vzorky je potrebné doručiť v čase od 8:00 do 10:00 hod. do konferenčnej miestnosti č. 1 pavilónu K. Samotné hodnotenie bude bez prístupu laickej verejnosti, odbornou komisiou. Vzorky budú hodnotené anonymne (každá vzorka bude zaradená pod číslo), takže až pri samotnom vyhlásení výsledkov, ktoré bude od 13:00 hod. v pavilóne K , zistí komisia, ktoré výrobky vyhrali.

Tretím podujatím Memoriálu docenta Egona Gyarmathyho je seminár určený chovateľom oviec a kôz. Seminár začína v sobotu 22. augusta o 10:00 hod. krstom „Kozieho kalendára“ a pokračuje odbornými prednáškami do 13:00 hod. Vstup na seminár je voľný. Konať sa bude v konferenčnej miestnosti č. 1, v pavilóne K na výstavisku Agrokomplex. Pozor, počet miest je obmedzený, po naplnení kapacity (cca 70 miest) bude miestnosť uzavretá.

Po skončení seminára, teda po 13:00 hod. bude slávnostné odovzdávanie cien víťazom súťaže mliečnych výrobkov. Podrobnejšie informácie o jednotlivých podujatiach je možné získať na telefónom čísle 0903 490 314.

Organizovanie Memoriálu docenta Egona Gyaramthyho je príležitosťou na stretnutie s  aktívnymi chovateľmi oviec a kôz, ale aj s priaznivcami či záujemcami o chov. Je to možnosť získať informácie, kontakty, ale aj poučiť sa na skúsenostiach iných chovateľov.
Spestrením podujatia bude prezentácia kalendára pre rok 2016 určená chovateľom kôz, ktorý vytvorila skupina nadšencov a prezentácia brožúrky zameranej na spracovanie mlieka od autora Ing. Karola Heriana, CSc., výnimočného odborníka pre oblasť spracovania mlieka.
V mene organizátorov ďakujem všetkým, ktorí sa aktívne zapojili do prípravy podujatia, venovali vecné ceny do súťaže, či podporia podujatie svojou účasťou. Teším sa na zaujímavé rozhovory a krásne stretnutia.

Ing. JARMILA DUBRAVSKÁ, PhD., Základná organizácia KOZY

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down