12.03.2021 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotreba vína v Taliansku sa v minulom roku strmo znížila

Spotreba vína v Taliansku sa v minulom roku strmo znížila v dôsledku rozsiahlych obmedzení na zastavenie šírenia pandémie nového koronavírusu. Združenie talianskych poľnohospodárov Coldiretti preto vyzvalo vládu, aby zaviedla mimoriadne opatrenia na pomoc tomuto odvetviu.

Podľa združenia talianskym vinárom zostalo po minulom roku v pivniciach o 150 miliónov litrov vína viac ako rok predtým, keďže reštaurácie, bary a vinotéky na domácom trhu aj v zahraničí boli počas blokád zatvorené.
Celkovo talianski vinári evidovali na konci januára 2021 nespotrebovaných zhruba 6,9 miliardy litrov vína, tvrdí Coldiretti.
Vývoz talianskeho vína sa minulý rok v porovnaní s rokom 2019 znížil o 2,2 %, čo predstavuje stratu príjmu vo výške 6,29 miliardy eur.
Coldiretti vyzvalo vládu, aby poskytla odvetviu pomoc vrátane záchranného balíka vo výške približne 150 miliónov eur a povolila „núdzovú destiláciu“. Zo získavaných destilátov by totiž bolo možné vyrobiť zhruba 25.000 litrov dezinfekčných gélov, z ktorých väčšina sa v súčasnosti dováža zo zahraničia.
Združenie zároveň varovalo pred možnými ťažkosťami pri exporte poľnohospodárskych výrobkov. A pripomenulo, že toto odvetvie zamestnáva státisíce ľudí, od produkcie, cez dopravu po maloobchod.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down