27.03.2018 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK: Dištancujeme sa od podnikateľov zneužívajúcich dotácie zo zdrojov SR a EÚ

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa vždy dištancovala a vždy sa bude dištancovať od takých podnikateľov, ktorí zneužívajú poľnohospodárske dotácie z európskych a národných zdrojov. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v reakcii na utorkovú tlačovú besedu ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) o podozreniach z podvodu s agrodotáciami na východe SR.

SPPK podľa Holéciovej stojí za tými poľnohospodármi, ktorí čestne, zodpovedne a s pridanou hodnotou premieňajú poskytnuté finančné prostriedky, na ktoré majú nárok, na pestovanie poľnohospodárskych plodín, rozvoj živočíšnej výroby, výrobu slovenských potravín zo slovenských surovín a starostlivosť o vidiecku krajinu.
"Vítame, že Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) podáva trestné oznámenie. Potrebujeme, aby sa skutočne vyčistilo poľnohospodárstvo od tých podnikateľov, ale aj tých úradníkov, ktorí sa nezákonne chcú dostať k finančným prostriedkom, obohacujú sa vo svoj prospech a zneužívajú dotačný systém," povedal predseda SPPK Milan Semančík.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je za to, aby sa poukázalo na všetkých vinníkov v prípade zneužívania agrodotácií. Prípadné automatické očierňovanie všetkých poľnohospodárov by totiž neprospelo roky skúšanému agropotravinárskemu odvetviu.
"SPPK zároveň víta, že ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Gabriela Matečná chce vo vláde presadiť dofinancovanie digitalizácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry, vďaka ktorej by efektívnejšie kontrolovala systém prideľovania agrodotácií," dodala Holéciová.
Matečná a generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch v reakcii na článok novinára Andreja Bána z Denníka N informovali, že MPRV SR a PPA majú vážne podozrenie z cieleného subvenčného podvodu na poľnohospodárskych plochách na východnom Slovensku. V tejto súvislosti podali v utorok trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP), spustili kontrolu a avizujú ďalšie vážne opatrenia.
Denník N upozornil na podvody s agrodotáciami, do ktorých by mala byť zapojená aj bývalá okresná šéfka Smeru-SD Ľubica Rošková. Roškovej firma Agro Porúbka podľa denníka poberala agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastní ani neobhospodaruje. Za rok 2017 mohla z európskych peňazí dostať asi 40.000 eur.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down