29.12.2021 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK je rozhorčená zo spôsobu a výšky podpory niektorých chovateľov ošípaných

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) s veľkým rozhorčením prijala informácie, akým spôsobom bola vypísaná podpora a následne priznaná výška honoráru pre niektorých chovateľov ošípaných. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v súvislosti s utorkovými (28. 12.) vyjadreniami opozičnej mimoparlamentnej strany Hlas-SD o podpore chovu ošípaných firme, v ktorej ako konateľ pôsobil štátny tajomník MPRV Milan Kyseľ.

Pripomenula, že od 22. novembra do 1. decembra mohli chovatelia ošípaných vyplniť dotazník Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, na základe ktorého mohli dostať finančnú podporu na zmiernenie následkov afrického moru ošípaných (AMO) v roku 2021. Celkovo boli prerozdelené 2 milióny eur.
      Zdôraznila, že SPPK o pripravovanom dotazníku nemala žiadne informácie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR túto formu podpory s SPPK, ako s najväčšou agropotravinárskou samosprávou v SR, nijako nekonzultovalo. SPPK sa o nej dozvedela až na konci roka, a to z médií a od chovateľov ošípaných, uvidela komora.  
      Podčiarkla, že spôsob zverejnenia, krátkosť času na vyplnenie dotazníka, zvláštne nastavený spôsob výpočtu odmeny a aj samotná výška odmeny za vyplnenie dotazníka pre niektorých chovateľov ošípaných je v období vysokých nárokov na transparentnosť pri prideľovaní podpôr v poľnohospodárstve obzvlášť zarážajúca.
      "Ešte ani nedoznela posledná veľká kauza korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre a už sa nám tu vytvárajú nové cestičky a spôsoby na iné, veľmi zarážajúce a podozrivé praktiky," uviedol predseda SPPK Emil Macho.
      Hovorkyňa poznamenala, že chovateľom ošípaných je aj podpredseda SPPK Miroslav Štefček. Podľa neho v tak kritickom období, keď pre AMO sú chovatelia povinní likvidovať tisícky zvierat z postihnutých už aj veľkých profesionálnych chovov, je základ, aby o dvojmiliónovej podpore vedeli všetci chovatelia.
      SPPK podľa Holéciovej dôrazne žiada vedenie MPRV o vysvetlenie celého pozadia podpory pre chovateľov ošípaných. Medializované informácie totiž naznačujú, že výzva mohla byť na mieru ušitá práve pre vybraný okruh chovateľov. Podľa výkonného podpredsedu SPPK Andreja Gajdoša je nevyhnutné aj to, aby MPRV adekvátne zdôvodnilo rozdiely vo výške podpory pre jednotlivých chovateľov ošípaných. Jeden chovateľ dostal 4500 eur na jednu ošípanú a iný chovateľ len necelých 40 eur, pričom obaja chovajú zvieratá v rizikovej oblasti výskytu AMO.
      Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa Hlas-SD, v utorok 28. decembra informovala, že podľa medializovaných informácií MPRV vyplatilo firme Rimanec, v ktorej pôsobil až do júna 2021 ako konateľ práve Milan Kyseľ, rekordných 4500 eur na ošípanú. Na dotácie upozornil portál poľnoinfo.sk.
      Odbor komunikácie MPRV SR v reakcii na vyjadrenia strany Hlas-SD pre TASR uviedlo, že agrominister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) už dal preveriť, či podpora firme Rimanec, v ktorej pôsobil štátny tajomník Milan Kyseľ, bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok. Podpora pre chovateľov ošípaných bola podľa MPRV pomoc smerovaná na farmu, nie na kusy chovaných ošípaných.            
      "Podpora bola vypočítaná automaticky na základe vzorca, ktorý sme pripravili v spolupráci s NPPC tak, aby bola odbúraná možnosť subjektívne vstupovať do rozhodovania o výške podpory," priblížil agrorezort.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down