22.09.2016 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK podporuje návrh začleniť do povinných štatistík aj obchod

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) a jej členovia vítajú návrh novely vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR číslo 291 z roku 2014, ktorou sa vydáva Program štátnych štatistických zisťovaní na roky 2015 až 2017. Uviedla to dnes hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Informovala, že podľa novely sa do povinných štatistík v oblasti produkcie a predaja tak v množstvách, ako aj v hodnotovom vyjadrení v prípade mlieka, mliečnych výrobkov, hydiny, vajec a mäsa majú zahrnúť aj údaje za maloobchod. V súčasnosti podľa nej takéto informácie poskytujú len prvovýrobcovia a spracovatelia, databáza za obchod chýba.
Podčiarkla, že po novom na základe kompletných údajov bude mať štát ucelený obraz o fungovaní celého potravinového reťazca, teda od prvovýrobcov, spracovateľov až po obchodníkov. Nová štatistická databáza bude teda len doplnením už existujúceho štátneho štatistického zisťovania.
Únia hydinárov Slovenska (ÚHS), ktorá je členom SPPK si podľa nej myslí, že pre dosiahnutie transparentnosti nemôže byť problém zverejňovať štatistické údaje obchodníkov tak, ako to robia ostatné články v celom reťazci. Navyše slovenskí poľnohospodári a potravinári majú podozrenie, že si obchodníci uplatňujú iné obchodné podmienky na potraviny z dovozu ako na slovenské.
"Podľa SPPK je významné, že materiál prichádza práve v čase, keď Slovenská republika predsedá Rade EÚ, keď sa rokuje na ministerskej úrovni aj o lepšom postavení dodávateľov v potravinovom reťazci a keď môže aj takouto iniciatívou prispieť k zvýšeniu prehľadnosti v obchodných vzťahoch. Práve zlepšenie transparentnosti je totiž základom pre vyrovnanie vzťahov v dodávateľských reťazcoch potravín aj na úrovni štátov EÚ," dodala Holéciová.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down