14.12.2018 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK sa zúčastňuje na štvrtkovom protestnom zhromaždení v Bruseli

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa vo štvrtok zúčastňuje na protestnom zhromaždení v Bruseli, ktorého hlavnou témou je spravodlivá Spoločná poľnohospodárska politika (CAP). Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Na protestnom zhromaždení so začiatkom o 13.00 h sa podľa Holéciovej zúčastňujú poľnohospodárske a potravinárske samosprávy piatich európskych krajín – okrem Slovenska aj z Českej republiky, Poľska, Litvy a Lotyšska. "Chceme aj prostredníctvom zástupcov z vybraných regiónov Slovenska upriamiť pozornosť na naše požiadavky, ktoré hovoria napríklad aj o zjednodušení a zrovnoprávnení Spoločnej poľnohospodárskej politiky, aby bola spoločná naozaj pre všetkých," uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Upozornila, že zástupcovia agropotravinárskych samospráv predstavujú spoločnú pozíciu. Napríklad požadujú, aby sa priame platby, ktoré dostanú poľnohospodári uvedených krajín v programovom období 2021 až 2027, minimálne rovnali priemeru priamych platieb vo všetkých krajinách EÚ. Podpora pre druhý pilier (v Programe rozvoja vidieka) by mala zostať aspoň na úrovni rokov 2014 až 2020. Krajiny požadujú aj vytvorenie jednotnej výšky finančných prostriedkov pre všetky podporné prostriedky, ktoré členské štáty financujú výlučne zo štátneho rozpočtu, ako aj jednotnej výšky finančných prostriedkov pre spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu v Programe rozvoja vidieka. Dodala, že farmári taktiež požadujú zjednodušenie CAP a zníženie administratívneho zaťaženia. Piata požiadavka hovorí o vytvorení osobitných finančných mechanizmov na podporu a zjednodušenie začiatkov v podnikaní mladých poľnohospodárov, ako aj vytvorení opatrenia pre nových podnikateľov v poľnohospodárskom sektore, ktorí už nepatria pod definíciu mladého poľnohospodára.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down