14.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK víta legislatívnu úpravu zákona o neprimeraných podmienkach

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta legislatívnu úpravu zákona číslo 362 z roku 2012 o neprimeraných podmienkach. Uviedla to v stanovisku Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k návrhu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, jej hovorkyňa Jana Holéciová.

"SPPK už od októbra 2016 spolupracovala s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a ostatnými organizáciami zastupujúcimi agropotravinársky sektor pri príprave návrhu novely predmetného zákona. V predbežnom pripomienkovom konaní spustenom v lete 2017 bolo zo strany SPPK zaslaných na MPRV 65 zásadných pripomienok," spresnila.
"Z hľadiska pripravovaných zmien a ich uplatnenia v praxi bude veľmi dôležité, aby novela zákona bola v praxi 100 % vykonateľná a kontrolovateľná. Nepoznáme síce najaktuálnejšiu verziu novely zákona, je však žiaduce, aby sa pripravila v takej podobe, aby slovenskí dodávatelia potravín do obchodných reťazcov dodávali svoj tovar konečne so vztýčenou hlavou. V zákone je dôležité zadefinovať neprimerané podmienky tak, aby kontrolný orgán mohol stanoviť, že dané konanie v obchodnom vzťahu neprimeranou podmienkou je, aj keď nie je presne pomenované v legislatíve," uviedol podpredseda SPPK Dušan Janíček v reakcii na pripravovanú novelu zákona.
Slovenskí poľnohospodári a potravinári podľa SPPK odmietajú, aby naďalej ťahali v rámci obchodno-dodávateľských vzťahov za kratší koniec a aby veľké nadnárodné obchodné systémy zneužívali svoju ekonomickú silu. Medzi najviac kritizované nekalé obchodné praktiky patrí najmä dĺžka splatnosti faktúr alebo platenie rôznych poplatkov za zalistovanie či konanie narodeninových osláv obchodných reťazcov pôsobiacich na území Slovenska.
Podľa MPRV SR, ktoré pripravilo návrh nového zákona o neprimeraných podmienkach budú obchodné vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín férovejšie a vyváženejšie. Zákon by mal byť účinný od 1. júla. Do pripomienkového konania zákon vstupuje dnešným dňom. Nová právna úprava podľa MPRV SR prinesie elimináciu skrytých poplatkov, skrátenie lehoty splatnosti faktúr, možnosť predkladania anonymných podnetov, ale aj lepšiu kontrolu či prísnejšie sankcie. Navrhovaná právna úprava rozširuje výpočet skutkových podstát a zavádza tiež tzv. generálnu klauzulu, ktorej porušenie bude sankcionovateľné.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down