25.03.2019 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPPK: Vyzýva poslancov, aby zákon o neprimeraných podmienkach opäť schválili

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR, aby zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami opätovne schválili.

Poslanci NR SR zákon majú v programe nastávajúcej schôdze, ktorá sa začne v utorok 26. marca. Zákon ešte vo februári vetoval prezident SR Andrej Kiska. V stanovisku komory to uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Slovensko sa podľa SPPK takýmto krokom zaradí medzi tie európske krajiny, ktoré sa aj domácou legislatívou snažia obmedziť dominantný vplyv v obchode s potravinami na úkor domácich výrobcov.
Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory však práve tento zákon môže konečne po rokoch zlepšiť postavenie slovenských výrobcov potravín v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov.
Výrazná nerovnováha v potravinovom reťazci podľa SPPK spôsobuje, že domáci dodávatelia potravín – teda ich výrobcovia – roky doplácajú na tvrdú rokovaciu obchodnú taktiku niektorých obchodných reťazcov.
"Zákon, ktorý dostali poslanci parlamentu nanovo na prerokovanie, má veľkú ambíciu konečne zrovnoprávniť vzťahy medzi obchodníkmi a dodávateľmi potravín. Prispeje k tomu napríklad povinnosť uvádzať minimálne 50 % slovenských potravín na letákoch," uviedol predseda SPPK Emil Macho.
Holéciová pripomenula, že zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami bude prerokovávať plénum parlamentu práve v čase, keď téma férovosti v obchode rezonuje aj v samotnej EÚ. Európsky parlament totiž 12. marca na plenárnom zasadnutí schválil v prvom čítaní euromernicu o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci.
"Dnes už nikto nemôže spochybniť, že dominancia niektorých obchodných reťazcov má výrazne negatívny vplyv nielen na stav agropotravinárstva na Slovensku, ale je globálnym problémom naprieč celou Európskou úniou," dodal Macho.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down