04.11.2020 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPU má patent na trvanlivé pečivo pre ľudí s potravinovou intoleranciou

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre sa stala vlastníkom európskeho patentu na trvanlivé pečivo na špeciálne výživové účely a spôsob jeho výroby. Ako uviedla Renáta Chosraviová z SPU, náročný proces udelenia európskeho patentu trval takmer dva roky a začal sa podaním patentovej prihlášky 3. decembra 2018.

„Pôvodcami vynálezu sú odborníci Tatiana Bojňanská, Marián Tokár, Vladimír Vietoris, Eva Ivanišová a Vlasta Vozárová,“ doplnila Chosraviová. Podľa slov Tatiany Bojňanskej sa udelený patent týka výrobkov určených pre konzumentov, ktorých tráviace procesy alebo metabolizmus sú porušené a vyžadujú osobitné potraviny. K ochoreniam, ktoré si vyžadujú konzumáciu potravín so špeciálnym zložením, patrí napríklad celiakia, ktorej výskyt v posledných rokoch celosvetovo stúpa a jedinou efektívnou liečbou je bezlepková diéta.
Na trhu sú už v súčasnosti výrobky pre celiatikov. „My sme pri príprave patentu ale pracovali s myšlienkou, že k celiakii sú často pridružené ďalšie intolerancie, napríklad laktózová, prípadne ďalšie ochorenia metabolického charakteru, najčastejšie diabetes mellitus.
Trvanlivé pečivo na špeciálne výživové účely je vyrobené z prirodzene bezlepkových surovín, pričom odborníci testovali jeho rôzne kombinácie. Neobsahuje žiadnu pšenicu, raž, jačmeň, mlieko, vajcia, cukor. Základ výrobku, ktorý je v sladkom i slanom variante, tvorí kukuričná, ryžová, cícerová, prípadne pohánková múka, lecitín a chia semienka,“ vysvetlila Bojňanská.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down