14.12.2016 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SPU v Nitre zrekonštruovala historickú budovu, v ktorej sídlia tri katedry FZKI

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre zrekonštruovala historickú budovu na Hospodárskej ulici. Sídlia v nej tri katedry Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI), Katedra krajinného plánovania a pozemkových úprav, Katedra biometeorológie a hydrológie a Katedra krajinného inžinierstva. Na modernizáciu objektu získala univerzita financie z európskych fondov vo výške 1,28 milióna eur. Celková investícia predstavovala takmer 1,37 milióna eur. Rozdiel medzi celkovými nákladmi a dotáciou z eurofondov pokryla univerzita z vlastných zdrojov.

Modernizácia zahŕňala rekonštrukciu okien a dverí, zdravotechniky, elektroinštalácie, reštauráciu podláh v cvičebniach či nové omietky, informovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová.
Budova, ktorá je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, bola postavená v rokoch 1931 až 1932. Sídlila v nej prvá Štátna odborná hospodárska škola, čo pripomína malá pamätná tabuľa umiestnená vo vchode do budovy. Podľa dekanky Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Klaudie Halászovej sa do objektu neinvestovalo od roku 1961. „V minulosti však tvorila základ celej melioračnej sekcie Agronomickej fakulty a naše krajinárstvo je vlastne pokračovaním tohto veľkého odboru, ktorý tu bol,“ zdôraznila dekanka.
Rekonštrukciou priestorov v pôvodnom duchu sa podľa jej slov vytvoril adekvátny zmodernizovaný priestor pre vedeckovýskumnú a vzdelávaciu činnosť. Jedným z budúcoročných plánov univerzity je kompletná výsadba zelene v okolitom areáli a kompletné doriešenie podkrovných priestorov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down